Citat:
Ursprungligen postat av
Asmodeusvult
Man får inte något för att man ”ber om” det.
Häri ligger själva essensen av en incels tankevärld. Oambitiöst, minst sagt.
Hitta ett ideal och arbeta dig dit. Ett ideal som innefattar de delar den kvinna du vill ha, vill ha.
Det är inte svårare än så.
Det är inte så enkelt. Om vi bara antar att alla incels vill ha snygga tjejer är det lätt att förstå varför de gett upp hoppet. IQ (och därmed utbildning, pengar och status), längd, utseende överlag bestäms på förhand och är ingenting de kan ändra på, så deras möjlighet att attrahera en sån partner är låg oavsett vilket ideal de strävar efter.
Däremot tror jag de flesta incels faktiskt vill ha en vanlig flickvän, medioker tjej som vill dela vardagen med dem. Inte för att det ej finns incels som är det pga deras höga krav, men dessa är garanterat en väldigt liten grupp och de flesta hade blivit lyckliga av en helt vanlig tjej.
Grunden till denna incel problematik ligger i bland annat att Sverige övergett sina traditionella religiösa värderingar om giftermål och familj av typen mamma pappa barn. Ett annat problem är att unga tjejer och killar inte har samma press att gifta sig och skaffa barn tidigt, de ska gå på universitet och fixa karriär först. För kvinnor är detta mycket lättare att hantera dels pga lägre sexdrift, dels pga tillgången till no strings attached sex. Bara en minoritet av män har möjligheten att ligga runt. En annan orsak är mansöverskottet i åldrarna 18-34. Och så klart att tjejer nu är mycket bättre i skolan än pojkar, vilket betyder att tjejer får högre utbildning, därmed bättre mer välbetalda jobb. Läs det ojämlika faderskapet av Boschini och Sundström, där framgår väldigt tydligt att inkomst är avgörande för mäns möjlighet till reproduktion, samma korrelation finns ej för kvinnor.
Det finns en stark koppling mellan polygami och brott/krig, och desto mer vi lutar åt en sådan samhällsstruktur desto våldsammare blir det. Tinder hjälper inte direkt med att stävja detta problem. Polygami är jämförbart med seriell "monogami".