Citat:
Ursprungligen postat av
Svepps
Men snälla nån har du aldrig varit ung, vad är ni för människor som håller på så här? De skulle hjälpa en kompis, sånt man gör och ibland är unga människor ute på nätterna! Sit down och var tyst bara!
Mina varmeste tankar skickar jag till Elma och Irmas nära och kära, vi är många som gråter med er.
Om man åker ut ca 04:00 på morgonen endast iklädd i pyjamas, för att "rädda" någon. Då låter det som en riktig allvarlig och akut situation, som förmodligen kräver ett samtal till 112. Det finns inget dessa två tjejer hade kunnat göra lika bra, som räddningstjänsten eller polisen inte hade kunnat göra bättre. Att åka ut och "hjälpa" någon är en annan sak, jämfört med att "rädda" någon. Man "räddar" någon från att drunkna, eller från att bli våldtagen. Däremot så "hjälper" man någon som har fått soppatorsk vid motorvägen, eller som inte har pengar att ta sig hem eller liknande. Ser du skillnaden här?
Så frågan är, vad var det som var så jävla akut att det kostade dessa två tjejer livet? Och varför satt det en kriminell somalier i bilen? Som antas ha kört bilen dessutom. Något är riktigt skumt här.
Så tänk efter innan du skriver något korkat igen.