Citat:
Ursprungligen postat av
nerdnerd
Som man känner sig själv känner man andra? Får du själv betalt för att sitta här och internetkriga? T ex i tråden i fråga har du hittills skrivit 113 inlägg. (Själv skrev jag 32.) Finns det inte också väldigt många på Flashback som tycker och skriver ungefär som du, och vilka finansierar dem isf?
Den där sortens spekulationer är bara TRAMS och OT och diskussionsförstörande. Och kanske även 1.06, för du spekulerar ju nu om sånt som har att göra med användares identitet. Är dessa användare journalister va? Bor de på Söder? Skriver de ledare i Aftonbladet? Heter de XXXX YYYY?
Naturligtvis borde det bara anmälas, tas bort, och varnas för, men eftersom vi ju nu är i metaforumet kan det kanske vara värt att ta upp så här istället. Det är också jävligt vanligt, speciellt från alt-right-hållet, men var det kommer ifrån spelar ju ingen roll.
Vad tycker Modsen och admins?
Det jag avser är inte underbyggda argument som pekar på källor. Det vi ser är "Du är dum, därför är SAS-filmen bra", "Jag har diamantkort på SAS därför är filmen bra", "Alla som ogillar filmen handlar på Ullared".
Att hänvisa till tidningsartiklar, kommentarer i sociala medier, stor Youtube-kanaler osv. som har kommenterat filmen är givetvis argument som kan användas från båda håll (även om det ser klent ut med stöd för filmen). Men inget av detta förekommer i tråden från de som tycker att filmen är bra. Istället översvämmas tråden med rena rage-baits, för att dra på sig personangrepp som kan anmälas. Blandat med renodlade psykfall som i bland kan vara rätt underhållande.
Att sociala medier i allt större utsträckning utsträckning påverkas av betalda aktörer är en stark trend. Jag menar inte att man nödvändigtvis skall ändra reglerna (1.06) för att komma tillrätta med det, men moderatorerna behöver bli betydligt hårdare avseende renodlad trådförstörelse, oavsett avsändare. Annars är det kört för Flashback & liknande forum, vilket givetvis också är avsikten från vissa aktörer.
Vi har redan sett hur flera, mer specifikt undersökande, trådar har spammats sönder så att debatten har flyttat till helt andra slutna nätforum.
Om man tar SAS-tråden som exempel så ser jag inget problem med att personal på SAS eller deras reklambyrå skulle komma in i tråden med underbyggda argument eller listor med länkar till positiva artiklar om filmen. Dessa är givetvis högst välkomna att delta i debatten. Men det är inte det vi ser.