Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
Har även diskuterats om rummens ventilationssystem är ihopkopplande så att det kan spridas den vägen... Flygplan har hepafilter för att minska virusspridning men det verkar båtar inte ha. Visst du kan smitta inom 2 meter på flyget och på toaletten men inte hela planet via ventilationen.
Nu är dock avloppen på detta kryssningsfartyg av modellen med vakuum. Det betyder att där finns ett konstant undertryck i avloppet som bokstavligt talat suger skiten ner i tankarna. Det betyder att om en toalett hade "läckt" så hade där varit ett enormt sug ifrån toaletten, och inte blås. Så det är omöjligt att det smittar via toaletten.
Nä, istället är det väl tyvärr så att det är personalen som spridit smittan när de stått i baren, städat, vikt handdukar, stått i bufféen mm