Citat:
Ursprungligen postat av
Evaristo
Så tänker de sig förstås att det ska uppfattas. Om det är en djup mening kan man ju diskutera, jag tycker det är trivialt och filosofiskt på gymnesienivå
Ja och det tycks dom ha misslyckats med helt.
Citat:
Och om de menar att detta att allt kommer utifrån inte även skulle gälla alla andra länder och kulturer så har de ju en del att förklara. Det budskapet kommer kanske inte den övriga världen gilla, som ju i allmänhet är mycket mer etno-nationalistisk än vad Sverige är.
Blir en jävla lång reklamfilm om man ska visa allt som alla andra har anammat ifrån Norden eller annorstädes
Citat:
Men reklamfilmen ska väl egentligen bedömas utifrån om den kommer sälja eller ej. Och ur den aspekten så tror jag detta pekoral blir ett nerköp.
Ja tydligen så kommer dom att förlora en massa kunder än vad som var tänkt ifrån början, att få fler att välja SAS. Så någon kommer att få sparken för att inte förstått vad folk vill ha, och inte vill ha. Man hade nog kunnat göra en undersökning innan för att se om detta hade sålt. Kanske gjorde man det, men frågade helt fel klientel.