Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Otroligt stor andel, i relation till vad, vad jämför du med?
Hur stor andel av befolkningen är smittade i fastlandskina?
Som sagt, en smittad har kanske nyst på sushin eller personal som har hostat på örngotten vid bäddning.

Jo, jag förstår att man lever tätt på fartyget. Men som jämförelse så har Wuhan ca 0.2% smittade (om man ska gå på de officiella siffrorna, som ju är absurt låga). Detta efter 1.5 månaders utbrott.
fartyget har alltså fått 3.6% smittade på ett par veckor.
Det pratas mycket här i tråden om att just kineser skulle vara extra mottagliga för att "de röker så mycket, bor i smoggen och äter dålig mat".
På fartyget är det ca 400 amerikaner, och ca 15 av dessa har smittats. Så det är nästan exakt samma andel som på fartyget i stort. Sen kan man misstänka att stora delar av övriga pasagerarna också är icke-asiater. Så det verkar iallafall inte som om västerlänningar skulle vara extra skyddade på något sätt.