2020-02-10, 19:48
  #23497
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarkofTheBeast
Någon som såg fråga doktorn på SVT?

https://www.svtplay.se/video/25496395/fraga-doktorn/fraga-doktorn-sasong-25-om-coronaviruset
Du kan väl utveckla det lite mer, eller skall man sitta och genomlida programmet för att få reda på att viruset ger oftast feber som symtom!
Citera
2020-02-10, 19:48
  #23498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Här kan man se vad desinformation och okunskap gjort med det svenska folket:

Aftonbladet/Demoskops intervjuer med 1 008 svenskar den 7 februari visar att bara en av fem (20 procent) känner en allmän oro för coronaviruset.
Den låga siffran kan bero på att många känner sig säkra på att viruset inte ska nå Sverige.


https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/pL50oW/tre-av-tio-svenskar-radda-for-coronavirus-utomlands

Det måste vara unikt obildat att "känna sig säker på att viruset inte ska nå Sverige". Har man ingen som helst kunskap om vad en pandemi är och hur det har sett ut tidigare? Tror man att Sverige är någon sorts sluten bubbla som där man liksom kan sitta med sitt honungste och titta ut på världen utanför, i vetskapen att Sverige alltid kommer att vara så bra och skyddat?

Jösses säger jag bara. När jag läser sådant här vill jag utbryta som tysken "Dumme Schwede". Det är sådant här som också gjort att samma typ av människor utsett Sverige till en "humanitär stormakt".

Folk i allmänhet vill inte veta. Inte om detta, eller vilken mat de bör äta, eller hur de skall ta sig till jobbet. De vill att statsmakten skall lösa det åt dem. När sedan Inte statsmakten gör som folk vill (exempelvis vid flyktingkrisen) då gör folk uppror mot politikerna och röstar annorlunda. Sedan gör de allt de kan för att inte bry sig igen.
Citera
2020-02-10, 19:48
  #23499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus varnar nu för att omvärlden ”kanske endast ser toppen av ett isberg” gällande antalet coronavirusfall.


Vadå varnar? Det är ju ganska så självklart, samt så är det positiva nyheter då det antyder att dödligheten är lägre. De flesta går inte och testar sig då blir lite sjuka. Det är ju samma med influensa också, antal bekräftade fall är ju bara en bråkdel av det faktiska siffran.
Citera
2020-02-10, 19:49
  #23500
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Vadå källa? Sånt sysslar vi inte med i tråden. Här har vi alternativ fakta och lite känslor som källa.



Det är en ovanlig influensa och lunginflammationen kan kureras med antibiotika. Annars hade man inte giveit det till patienter.
Jo, bra att hänvisa till källor. Ja, många killar är enormt känslostyrda. Men för oss övriga rationella varelser så tar källor tacksamt emot.

Hursomhelst så blir det intressant att se om Kina snart kommer sätta fler städer i karantän och hur länge de komma hålla karantän. Svårt att se ett slut på detta
Citera
2020-02-10, 19:50
  #23501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kazangas
En värmekamera detekterar just värme. En person kan ha feber har hundratals olika anledningar.
Blir många falsklarm att hantera på flygplatserna.
Ja. Men komplettera med en kontroll om man varit i Kina sista 14 dagarna. Om inte får man gå, om ja; några andra symptom som hosta? Om inte får man (kanske) gå. Om ja; o.s.v. o.s.v. tills man är på nivåer rimliga att hantera.
Citera
2020-02-10, 19:51
  #23502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barfotalasse
Jag konstaterade att 20% lät alldeles för mycket och undrar varför så pass många kunde vara så jävla orolig över coronaviruset.

De som sitter i Sverige i dagsläget och på allvar är rädda och oroliga är paranoida foliehattande jubelåsnor som inte har något liv. Samma typ av folk som tror att jorden är platt. Förmodligen de flesta pårökta också.

Jag tycker nästan synd om er, men vill samtidigt ge er en rejäl dagsedel så ni vaknar till och börjar skaffa er ett liv.
Lugn. WHO har utlyst internationellt nödläge. Experter i området (epedimiologer mm) säger att det är försent att stoppa det. WHOs ordförande säger att vi bara ser toppen på isberget. Åtminstone jag är en aning orolig över dessa saker.
Citera
2020-02-10, 19:51
  #23503
Medlem
Xehkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
”Hubei-provinsen avslöjar dödlighetsgraden för första gången, Wuhan kommer på andra plats ...”

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/coronavirus-hubei-province-reveals-fatality-rate-for-first-time-wuhan-comes-in-second?cx_testId=20&cx_testVariant=cx_5&cx_artPos= 0#cxrecs_s

Källkritik gäller i vanlig ordning.

Det här är så löjligt. Siffrorna har funnits där hela tiden för alla att räkna på dödligheten. Skillnaden nu är att den skrivs ut. Höna av en fjäder.
Citera
2020-02-10, 19:52
  #23504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av givemeyourmoney
Du kan väl utveckla det lite mer, eller skall man sitta och genomlida programmet för att få reda på att viruset ger oftast feber som symtom!

Haha, nja det var inget som vi inte vet egentligen. Programmet är ett Corona-special och börjar med det ämnet
Citera
2020-02-10, 19:52
  #23505
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagertha
Kanske har jag fel men trodde att det var allmänt känt hur Kina mörkar. Är det inte till och med så att våra extremt vinklade medier skrivit om detta?

Sen är det klart att det finns FLER anledningar till att siffrorna inte stämmer.

Bidra gärna med när media menar att Kina mörkar om utbrottet.
Citera
2020-02-10, 19:52
  #23506
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Någon som sett något mer om detta. Ett höghus evakuerat i HK pga att ventilationen transporterat coronavirus från toalett eller nåt.


Eric Feigl-Ding
@DrEricDing
·
28m
Apparently the HK apartment building leak of #coronovavirus was due to the air exhaust system pulling the leaky fecal air by a fan into rest of the building. (Literally “sh*t
💩
hit the fan” it seems, according to accounts)
https://twitter.com/DrEricDing/status/1226931958338539520

FluTrackers.com
@FluTrackers
·
42m
Hong Kong - Vertical transmission of #2019nCoV #coronavirus in leaky toilet vent pipe and distributed via exhaust fan? Apartment block evacuated. https://flutrackers.com/forum/forum/-2019-ncov-new-coronavirus/china-2019-ncov/822159-hong-kong-2019-ncov-confirmed-cases-and-news?p=828607#post828607 scroll down h/t @PenguinSix
@XinqiSu
, Shiloh

https://twitter.com/FluTrackers/status/1226927734758268934
Påminner lite om han som hade SARS som smittade hela huset via avloppet i Hong Kong.
Citera
2020-02-10, 19:52
  #23507
Avslutad
Vet ej om den här redan postats men nu spekuleras det i att inkubationstiden kan vara så lång som 24(!) dagar. De flesta förstår nog hur allvarligt det här skulle vara. Det skulle även betyda att de 14 dagars karantäner som upprättats runt om i världen inte gör någon större nytta.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7986663/Incubation-period-new-coronavirus-long-24-DAYS-expert-claims.html

Det här är dock inte helt fastställt ännu och vi får hoppas att det ej stämmer.
Citera
2020-02-10, 19:54
  #23508
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
”Hubei-provinsen avslöjar dödlighetsgraden för första gången, Wuhan kommer på andra plats ...”

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/coronavirus-hubei-province-reveals-fatality-rate-for-first-time-wuhan-comes-in-second?cx_testId=20&cx_testVariant=cx_5&cx_artPos= 0#cxrecs_s

Källkritik gäller i vanlig ordning.

Jag ska inte dra några stora växlar, men nu nämns siffror som några av oss tidigt ansåg skulle kunna dyka upp.

Citat;

There has yet to be a widely agreed mortality rate for the disease. Several ICU doctors estimate that the death rate among patients in critical condition ranges from 10 to 40 per cent, meaning the overall mortality rate may be 0.6 to 1 per cent.

Som sagt, kan vara felaktigt, och det baseras troligen på uppskattning, dock siffror som motvikt till högre tal som också är preliminära och uppskattade.

Vi får se var vi landar till slut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in