Citat:
Ursprungligen postat av
rusellpeters
Tack för ditt input Drulknull.
Medeltemperaturen på Venus är så hög pga av att det atmosfäriska trycket är så högt.
Gå ut till närmaste parkerade bil. Känn på däcket? Är det varmt pga det höga trycket inuti? Tryck ger inte värme. Komprimering av gas värmer den, men Venus atmosfär bildades för miljarder år sedan och den värmen har sedan länge försvunnit.
Citat:
Jmf 10km ovanför tex Grand Canyon lågt tryck låg temp vid markytan högre tryck högre temp går du sedan ner i Canyonen ökar trycket och temp.
Så här vintertid i Sverige har vi å andra sidan ofta inversion, att temperaturen sjunker på lägre höjd. Du får nog tänka igenom det här ett varv till. Varför sjunker temperaturen med höjden i Grand Canyon?
Citat:
På Venus är det samma temp både på natten utan solinstrålning och på dan med solinstrålning. Så funkar inte växthuseffekt ty den fångar in solens ljus och värmer men utan solens ljus blir det kallare.
Hittade här en gammal artikel som påstår att kemiska reaktioner på ytan stabiliserar temperaturen:
https://www.researchgate.net/publication/240686263_Venus_Surface_Temperature_Variations
Prova annars att räkna på hur mycket svartkropsstrålning ytan på Venus skickar ut, och fundera på hur det skulle gå ihop med en genomskinlig atmosfär i vilken allt kunde stråla rätt ut i rymden.