Citat:
Ursprungligen postat av
ArgusOne
Tycker det tyska fallet är intressant. Han har uppenbarligen inte ens vetat om eller tänkt på att han kan vara sjuk och knatat runt som vanligt. Om det inte visar sig att det dyker upp en rad fall i hans närhet de närmaste dagarna, så verkar det vara ganska låg risk för att större utbrott skulle ske så länge enbart enstaka personer är smittade.
Risken är säkert inte jättehög för att just han ska orsaka ett utbrott. Det faktum att han dessutom hade lindrig sjukdom kan också medföra att han inte blev särskilt smittsam. Generellt är det som så att ju mer sjuk en person desto mer bakterier eller virus har man i kroppen.
Dock är det lite oroväckande att kinesiskan som smittade honom var symptomfri.
Sen så har vi såklart det stora frågetecknet: Hur många fler finns det som han? Hur många fler har de sista dagarna åkt på vad de tror är en vanlig förkylning utan att söka vård? Detta utgör ett visst problem när de flesta sannolikt drabbas av rätt mild sjukdom. Vem fan åker till sjukhuset och testar sig för en förkylning? Med det menar jag att risken är överhängande för att viruset kan börja cirkulera och att detta inte upptäcks förrän de första svåra fallen dyker upp på sjukhus.