Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Ja varför valde du den vägen när du är så nära att berätta vad din definition av bubbla är?
Du har ju redan berättat att försäljningspriset utgör både "det reella värdet" och inkomsterna så nu behöver du bara berätta vad som utgör priset. Är det också försäljningspriset eller är det anskaffningskostnaden? (Citat av dina påstående finns här:
(FB) Bostadsbubbla i Sverige?)
Din definition av bubbla är då ett av följande alternativ:
1) bubbla = Anskaffningskostnad som överstiger försäljningspriset på tillgången ifråga, d.v.s. det värde som tillgången har om man ser till försäljningspriset
eller detta:
1) bubbla = Försäljningspriset som överstiger försäljningspriset på tillgången ifråga, d.v.s. det värde som tillgången har om man ser till försäljningspriset
Om det är det första alternativet är en bubbla enligt dig om priset faller men ingen bubbla om det stiger. Om det istället är alternativ 2 är det aldrig en bubbla.
Så låt höra, vad avser du med "pris" som jag fetade?
bubbla = pris som överstiger det reella värdet på tillgången ifråga, d.v.s. det värde som tillgången har om man ser till de inkomster som tillgången realistiskt sett kan generera.
Då förstår jag din missuppfattning. När kund A betalar ett pris för en villa så är det reella värdet för villan priset, men bara i den stunden. Om bubblan spricker månaden efter så kan villan mycket väl sjunka 10-20% på en gång. Det reella värdet för en fastighet sätts i princip dag för dag, precis som för en aktie.
Du verkar se statiskt på tiden i definitionen? Men priset ändras hela tiden.
Det är först när kund A försöker sälja eller hyra ut som han ser om bubblan spruckit. En person som bor kvar i sitt hus kan fullkomligt strunta i om bubbla råder eller inte runt om honom. Så länge han kan betala räntorna och amortera.