Citat:
Ursprungligen postat av
Gabriel Knight
Viruset är en reaktion på världens överbefolkning. Vi måste antalet människor med minst en tredjedel och helst mer innan 2030. 2030 beräknas vi vara närmare 2 miljarder människor vilket tär hårt på jordens resurser enligt forskare. Med det sagt menar jag att det kan vara ett "tillverkat" virus för att uppnå målet att försöka minska befolkningen.
Ja delvis, men det är inte hela förklaringen. Dessa epidemier kommer nästan alltid från ett litet område i Kina och Sydostasien. Det beror inte bara på att det bor mycket folk där utan det beror på deras matvanor. De älskar att äta konstiga djur både levande och döda. Det finns knappast någon annan stans där folk gör på det sättet.
Ta Indien till exempel som har lika stor befolkning som Kina och det är ännu varmare, men sällan kommer epidemier därifrån. Därför att de inte har samma mattraditioner.