Häktad i sin frånvaro vore en lågoddsare. Tyvärr är nog det här är ett sådant fall där GM kommer att neka neka neka, trots DNA och teknisk bevisning, så vi lär aldrig riktigt få svar på vad som verkligen hände och varför. Empatistörda människor som inte känner någon skuld, bara skam inför att ge med sig.
Jag har hört!! de har förhört några och när som helst kommer att häkta någon samt häkta i någons frånvaro.
En tanke som slog mig är att tänk om en av GM tog L till vallentuna centrum och till bankomaten medans de andra 2 höll S som gisslan i huset. Bankomaten har ju kamera men GM höll sig på avstånd och L gör som de säger för att de inte ska skada S. S är en stark kvinna som både spelar tennis och åker slalom så hon försökte säkert slåss förs sitt liv och skrek och slogs.. därav de tar foliet och tystar henne.
Jag tror att de var 3 personer.
Då är det ju frågan om det är en lokal öststatare som kommer häktas för medhjälp och två andra som häktas i sin frånvaro.
Det här med plastfolie verkar lite speciellt.
Om det hade varit en plastpåse så hade det kunna förklaras som en "panikåtgärd".
Plastpåsar har ju en tendens att ligga och drälla lite varstans. Men plastfolie?
Var det hushållets egna plastfilm som användes?
För inte brukar man springa omkring med en rulle plastfolie i bakfickan?
Det här med plastfolie verkar lite speciellt.
Om det hade varit en plastpåse så hade det kunna förklaras som en "panikåtgärd".
Plastpåsar har ju en tendens att ligga och drälla lite varstans. Men plastfolie?
Var det hushållets egna plastfilm som användes? För inte brukar man springa omkring med en rulle plastfolie i bakfickan?
Om det var ett planerat mord så tror jag att förövarna tar med sej saker som behövs för att utföra själva gärningen
Alldeles tyst-hoppas de inte sabbat hela utredningen bara. Första timmarna/dagarna i såna här fall är oerhört viktiga.
Tystnaden känns lovande faktiskt. Det brukar vara värre när det är artiklar om hur märkligt fallet sägs vara och att polisen efterlyser tips etc. Även fast det naturligtvis alltid sker i viss mån.