2020-01-14, 22:19
  #37
Medlem
Låter som "nystartsjobb". Affärsidéen går ut på att svenska skattebetalare betalar arbetskraften genom bidrag. Ingen svenska behövs.
__________________
Senast redigerad av boilaggagg 2020-01-14 kl. 22:27.
Citera
2020-01-14, 22:21
  #38
Medlem
keckoishs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av holmium
Engelska är ju judens slavspråk, så visst.

Engelska är väl ett keltiskt språk? Hebreiska är vad som talas i Israel. Slaviska språk är en språkfamilj...
Citera
2020-01-14, 22:23
  #39
Medlem
calmsolutions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blobben!!!
Batterifabriken i Skellefteå försöker fylla 10 000 nya arbetsplatser av alla dess slag. Dessvärre finns det bara 2 000 arbetslösa i staden. Nu vill företaget anställa en del av alla dessa flyktingar som dräller över Sverige. Mycket bra, tycker jag.



Problemet är att dessa inte ännu har förstått att flyktingarna sällan får utbildning på engelska. SFI står trots allt inte för "engelska för invandrare".


https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/utmaning-att-matcha-arbetslosa-mot-nya-jobb-vid-batterifabriken

Idag är det hur många företag som helst som har engelska som arbetsspråk. Nästan hela varenda infödd svensk pratar grundläggande engelska och du kan knappt ens använda en dator utan att kunna engelska. Varför kan inte dessa flyktingar lära sig engelska istället för svenska så att de får ett jobb? Är det inte viktigare att få folk i arbete än att dessa pratar svenska?
Skall staten tvinga Northvolts anställda att prata svenska?

Nej, staten skall inte styra över detta. Det är helt och hållet Northvolts beslut.

Engelska är på de flesta större företag idag koncernspråk, även i Sverige. Se bara på Ericsson, Volvo, ABB, SKF etc. vi kan inte agera på en internationell marknad med att kräva svenska som språk i arbetslivet.

Privat i samhället är det en annan fråga, då handlar det om att fungera i vardagen med andra svenskar. Jämför med Frankrike som är extremt protektionistiska när det gäller deras språk, men i affärer finns inte denna inställning.
Citera
2020-01-14, 22:25
  #40
Avslutad
hade det inte varit bättre att bygga fabriken i malmö istället?

malmö som har befolkning från 186 olika länder borde väl ha några arbetslösa som kan prata engelska?

"Om inte Muhammed vill komma till berget får berget komma till Muhammed" typ

blir väl en massa pendlande och bilkörning av detta?
Citera
2020-01-14, 22:30
  #41
Medlem
Arbetsförmedlingen är ju eld och lågor över att få trycka in allehanda invandrare i denna fabrik.
"Blatterifabriken" blir namnet i folkmun, och jag är säkert inte först att mynta det.
Citera
2020-01-14, 22:32
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klinkerhofen
hade det inte varit bättre att bygga fabriken i malmö istället?

malmö som har befolkning från 186 olika länder borde väl ha några arbetslösa som kan prata engelska?

"Om inte Muhammed vill komma till berget får berget komma till Muhammed" typ

blir väl en massa pendlande och bilkörning av detta?
Hade inte gått att bygga en så stor fabrik i Malmö pga bristande elförsörjning.
__________________
Senast redigerad av 50Hz 2020-01-14 kl. 22:55.
Citera
2020-01-14, 22:36
  #43
Medlem
Northvolt bör då etablera arabiska istället. Med tanke på ett fortsatt mångkulturellt samhälle där arabisktalande verkar var förespråkarnas favoritklientel samt att dessa är duktiga på att fortplanta sig lär detta språk fortsatt etablera sig. Fler o fler samhällstjänster erbjuds dessutom på arabiska och inom några år lär man kunna skicka barnen till skolor där undervisningen är på arabiska.

Helt sjuk utveckling men inget talar för motsatsen.

Fö så sätter jag en slant på att Northvolt inte blir lönsamt och snabbt läggs ned eller inte kommer igång alls.
Citera
2020-01-14, 22:43
  #44
Medlem
calmsolutions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Northvolt bör då etablera arabiska istället.

Nej, du har fel.

Arabiska är inget världsspråk inom handel på samma sätt som engelska är. Man bör absolut använda engelska internt inom företaget för att göra detta till ett naturligt sätt vid kommunikation.

Arabiska kan möjligtvis fungera i delar av Asien, men då kan man anställa experter med arabiska som modersmål.
Citera
2020-01-14, 22:47
  #45
Medlem
Inga Sörmans avatar
Påminner inte detta om den där gruvboomen i Pajala för några år sedan? Det var väldigt stora ord om hur mycket folk som skulle behöva anställas och att kommunen behövda bygga fler bostäder. Man beklagade sig över att arbetslösa inte ville flytta till Pajala, trots att framtiden fanns där och man kunde tjäna stora pengar.

Sen vart he som he vart ve he...
Citera
2020-01-14, 22:47
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tystnad
Dom kommer aldrig ta dessa jobb, många har nästan mer i bidrag än dom skulle ta ett jobb.
Analfabeter från Somalia med obefintlig skolutbildning...nä nä funkar inte säger sig själv.

Var skulle dessa bo ? Finns inga bostäder lediga dessutom VILL Mena folket och somalierna Bo bland sina landsmän i dom segrerade områdena i storstäderna eftersom dom känner sig "hemma" och inte talar svenska eller engelska.

Fast nu är det knappast alla som är analfabeter eller ens kommer från Somalia. Är Northvolt seriösa så lär det inte vara några större problem att skaka fram ett antal tusen personer som kan läsa, skriva och prata engelska. Även de mest inbitna "invandringskritikerna" här på flashback bör seriöst kunna argumentera för att det inte finns 8000 engelskspråkiga invandrare som står till arbetsmarknadens förfogande.
Citera
2020-01-14, 22:51
  #47
Avslutad
Kan du dålig till måttligt bra engelska är det ingen idé’ anställa vederbörande i ett high tech bolag. Prova ta någon som är hygglig på vardagsengelska att översätta en teknisk manual till svenska eller något annat ursprungsspråk. Kan nästan vara grunka från Clas Olsson men ok lite mer ingående och avancerad. Det blir problem och en massa googlingar. Nån som är lost på dagligt talad god engelska. Ja, det är så mycket grundläggande som saknas för teknisk engelska så det är ingen ide’. Okej om du står vid närmast löpande band. Men behöver du befatta sig med teknik, där du tar egna iniativ och allt är inte styrt i detalj. Nej,nej,nej. Det går åt pipan. Jobbat själv i koncern med engelska som koncernspråk.
__________________
Senast redigerad av lone star 2020-01-14 kl. 22:59.
Citera
2020-01-14, 22:52
  #48
Medlem
Mr.J.Pilvikukkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av keckoish
Engelska är väl ett keltiskt språk? Hebreiska är vad som talas i Israel. Slaviska språk är en språkfamilj...

Engelska är ett germanskt språk med starka inslag från franskan.

Sedan är det en seglivad myt att "alla kan engelska". Ca en miljard människor kan lite grann i alla fall, men det skulle inte förvåna mig om mandarin har fler talare globalt.
Inget säger att invandrare skulle kunna engelska bara för att svenskar ser det som " Det utländska språket".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in