Citat:
Ursprungligen postat av
stekarbernt
Tack så mycket.
Av det jag läst är det uppenbart att shottaz ligger bakom mordet. Precis som ni skriver, är det inga i gänget som sörjer döden av poydem och ayye verkar vara helt iskall på instagram. Det är inte heller troligt att Yasin skulle sätta av kulorna och riskera livstid. Han är en för viktig resurs för Shottaz, inte ekonomiskt utan att han skapar någon form av trygghet för gänget med den statusen han har. Statusen kan generera i makt över människor som kan tänkas begå handlingar för gänget i framtiden. Åker han in är allt över.
Det man inte ska underskatta är kraften av att inte vilja se ut som en fitta i polarnas ögon. Det är ju inte direkt så att dessa individer är planerande och beräknande. Det kan såklart vara så att Y inte skjutit men det kan absolut vara så att han gjort det med.
Det var samma resonemang som fanboys hade i tråden med A.Cesay och med Z.E. ”Han skulle aldrig...” nä det är möjligt men det finns inget som utesluter det.