Citat:
Ursprungligen postat av
gloriouslife
Det måste väl ändå vara off topic?
Ok, du har rätt på sätt och vis...
Trots allt är inte HD kanske helt ur leken. Hon kan användas av försvaret för att skapa "utom rimligt tvivel" för SD:
Från att förut ha funderat över om SD kan ha använt HD som sitt Ess i rockärmen, har jag börjat tveka.
Visserligen är det lite skumt att man så långt in i utredningen började titta på HD och hennes roll, och dessutom hade henne skäligen misstänkt inte bara för skyddande av brottsling utan även för mordet.
När jag läste Potomacs inlägg igår blev jag lite fundersam över att denne person försvarar HD så skarpt, på ett sätt som fick mig att tänka på en annan skribent. Och kanske jag tänkte att personen kanske bara låtsades arbeta på HDs avdelning, utan hade lite mer insyn i HDs liv via "andra kanaler", såsom via SD.
Min tanke är antagligen vill kanske ändå SD skydda HD från skvaller i tråden. Men vem vet, kanske han ändrade sig när han själv blev satt riktigt i klistret?
Hon verkar dock till det yttre obesvärad. Vad tänker hon? Får vi veta vari hennes misstankegrund bestod av och kommer vi få veta det i rättegången?
JG tänker jag är ett mycket viktigt vittne. Han har varit väldigt nära både mordoffer och misstänkt mördare.
Han borde vara den som skulle kunna berätta väldigt mycket och hans whereabouts kan styrka eller "fälla" SD i de försök till omskrivning av historien.
Jag vill tro att han har berättat allt som han vet, även om jag tror att han liksom HD varit väldigt färgad av den verklighet som SD har serverat dom.
Hans två veckor långa sjukskrivning i början efter LWs död, är väl kanhända en fingervisning på att jG har känslor och att han reagerade mycket starkt på mordet.
Vilka HD och JG geocahar med kan ge en hint om de tar avstånd från SD- vänner eller om de ännu håller SD som oskyldig.
Har de berättat hela sanningen, har de förstått vad som har hänt, vet de något, och hur agerar de idag?
Ändå inte helt off-topic när man ännu inte vet vad som har sagt i förhör och vad som kommer att sägas i rättegången.