Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2020-01-10, 00:21
  #2737
Citat:
Ursprungligen postat av KommissarieAbbe
Det sker mer krascher på vägarna.

Det är inte farligt att flyga.

Jag är ingen pilot, men har grundläggande kunskaper på flygmodellen Boeing 737. Har flugit i simulator. Kan alla knappar, checklista osv.

Vill bara flika in att det sker fler krascher på vägarna på grund av att det är fler bilar än flyg i världen.

Sett till antal passagerare och distansen dessa färdas på är flyget säkrare än bilen eftersom den tar färre passagerare och färdas inte lika långt.

Men om man bara räknar en bilresa (till grannen, jobbet eller macken) och en flygresa rakt av, så är det mindre risk att dö i bilen än på ett flygplan.

Med det sagt, är det fortfarande säkrare att ta flyget till Berlin än att ta bilen dit - eftersom det blir en lång bilresa.
Citera
2020-01-10, 00:21
  #2738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Det finns en militär flygplats över vilken planet flög, antar att det är den du menar skulle skyddas? Inte den civila som planet lyfte ifrån?

Det finns ingen militär flygplats där planet flög. Det enda objektet av strategiskt värde nordväst om IKA (längs färdvägen) är Parands Kraftstation. En större anläggning med gasturbiner på nästan 1000MW. Sydväst om denna dryga 10km ligger även Rudshurs kraftstation som även denna är av strategisk vikt. Ett av flera troliga mål för jänkarna om de vill ge Iran på nöten och därmed troligen även försvarat även om själva eldenheten med största sannolikhet inte befann sig just där utan längre västerut. Sen är självklart själva IKA flygplatsen strategiskt viktig också. Man kan utgå ifrån att området kring Teheran är nedlusat med luftvärn i största allmänhet men just den misstänkta robottypen samt filmen som eventuellt visar nedskjutningen vittnar om att det var ett kort till medelräckviddigt system med kort robotbana (huvuddrivladdningen på roboten syns klart och tydligt och brinntiden är förhållandevis kort så den lär ha avfyrats inom ett fåtal kilometer väster om flygplanets senast kända ADS-B position).
__________________
Senast redigerad av Bladstall 2020-01-10 kl. 00:31.
Citera
2020-01-10, 00:24
  #2739
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Nu ikväll öppnar tydligen Iran för Boeing att delta i haveriutredningen! Samt att Kanada ska avslöja sina underrättelsekällor....

https://afp.omni.se/tehran-asks-canada-to-share-its-intel-that-iran-downed-ukraine-jet-official/a/e8wQ4g

De förstår att sanningen är ute, och alla vet om det.

Iran som vill ha kärnkraft..
Citera
2020-01-10, 00:24
  #2740
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Det finns ingen militär flygplats där planet flög. Det enda objektet av strategiskt värde direkt väster om IKA är Parands Kraftstation. En större anläggning med gasturbiner på nästan 1000MW. Ett av flera troliga mål för jänkarna om de vill ge Iran på nöten och därmed troligen även försvarat. Sen är självklart själva IKA flygplatsen strategiskt viktig också.

Det påstod en flygsäkerhetsexpert i SVT Nyheter igår på nyheterna i alla fall.... finns säkert på Play att se.
Citera
2020-01-10, 00:30
  #2741
Medlem
rex144s avatar
Som pilot kan jag konstatera att även vid ett osannolikt totalhaveri av alla kommunikationssystem så finns det en SOS kod som piloten kan trycka på transpondern. nämligen 77 00 seven seven goes to heaven
men inte ens det har någon av piloterna hunnit trycka
Citera
2020-01-10, 00:30
  #2742
Medlem
henrikos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snuttis73
Vänta ett tag med att kissa på dig, det skulle jag göra. Onekligen har pendeln svängt avseende bedömningarna från säkerhetstjänsterna, tvära kast och du gör bäst i att avvakta, precis som jag borde gjort innan slutsatser drogs.

Och frågan är vem som är mest trovärdig här, Trump är känd för att ljuga skamlöst och mycket, Iran är en stat som sen länge stöder terrorism och knappast är mer trovärdig än Trump trots allt.

Trump? Är det Trump som postat videomaterial och bilder, samt som höll ett tal framför en rad av kanadensiska flaggor? (Retorisk fråga.)

De enda vi behöver avvakta är vem som sköt och varför. Det där såg inte ut som ett naturligt flygplanshaveri, orsakat av att något gick sönder.
Citera
2020-01-10, 00:30
  #2743
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OmedelSvensson
Civila flygplan har en transponder men den hjälper generellt inte mot dåligt samordnat luftvärn.
Militärt har man mode 2-3-4-5-transponder(IFF, Identify Friend or Foe) som är en militär tillämpning med kodad transponder. Den visar om ett flygplan tillhör NATO-sidan eller inte, och skyddar ifrån att NATO skjuter ned ett NATO-flygplan(eller de som också är med i samma koalition och har korrekt kod)
Varför ska iransk luftvärn riktas mot Teheran flygplats ? Amerikanska baser i Al Asad ligger i helt annan riktning. Tidigare iranska missilattacker mot Al Asad Airbase visade imponerande träffsäkerhet.
Citera
2020-01-10, 00:31
  #2744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bladstall
Det finns ingen militär flygplats där planet flög. Det enda objektet av strategiskt värde nordväst om IKA (längs färdvägen) är Parands Kraftstation. En större anläggning med gasturbiner på nästan 1000MW. Ett av flera troliga mål för jänkarna om de vill ge Iran på nöten och därmed troligen även försvarat även om själva eldenheten med största sannolikhet inte befann sig just där utan längre västerut. Sen är självklart själva IKA flygplatsen strategiskt viktig också.

Commando Training Centre för Nezaja, dvs Irans Ground Forces, finns i Parandak nordväst om IKA.
__________________
Senast redigerad av uttsuri 2020-01-10 kl. 00:34. Anledning: Stavning.
Citera
2020-01-10, 00:31
  #2745
Medlem
OmedelSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Det påstod en flygsäkerhetsexpert i SVT Nyheter igår på nyheterna i alla fall.... finns säkert på Play att se.

Bladstall har rätt. Det finns ingen flygplats mellan startflygplatsen och där de besköts.

”Flygexpert” på SVT. Det är inte alltid expertnivån är sådär hemskt hög i de inslagen. :-/
Citera
2020-01-10, 00:38
  #2746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Det påstod en flygsäkerhetsexpert i SVT Nyheter igår på nyheterna i alla fall.... finns säkert på Play att se.

Då är han felinformerad. Den enda militära installationen åt det hållet ligger 10km norr om flygvägen och det är en arméförläggning (Shaban) för Iranska specialförband. Den har en rullbana för helikoptrar och transportflyg men inga hangarer eller dylikt och är ingen flygbas. Förvisso säkerligen också försvarad av samma luftparaply som resten av Teheran.
Citera
2020-01-10, 00:41
  #2747
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uttsuri
Commando Training Centre för Nezaja, dvs Irans Ground Forces, finns i Parandak nordväst om IKA.
Menar du att träningsläger förvaras av luftvärn?
__________________
Senast redigerad av loislois 2020-01-10 kl. 00:45.
Citera
2020-01-10, 00:41
  #2748
Medlem
OmedelSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Som pilot kan jag konstatera att även vid ett osannolikt totalhaveri av alla kommunikationssystem så finns det en SOS kod som piloten kan trycka på transpondern. nämligen 77 00 seven seven goes to heaven
men inte ens det har någon av piloterna hunnit trycka

Vi kallar den inte ”SOS-kod”.

Det är ganska långt in i ett nödförfarande av större rang innan man byter till 7700. Det är helt enkelt inte första prio i rejäl nöd vilket man lär ha hamnat i här.

Eftersom transpondern försvann, ADS-B försvann kan vi räkna med att robotens laddning slog ut generatorer mm eller kablage till strömbussar så att maskinen blev av med huvuddelen av strömförsörjningen och sannolikt slogs det mesta ut iom det. Möjligt att man kanske hade någon emerg. bus med ström kvar, men inte funktion på transpondern. Då spelar det ju inte ngn roll om ngn skulle försökas vrida in 7700...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in