2019-12-30, 22:38
  #24949
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av znoppe
Och? Den länken bekräftar bara det vi sagt.

"Våra elever kan ha sociala eller emotionella svårigheter eller någon form av neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. Vi ger dem särskilt stöd och en anpassad undervisning."

Ingen har förnekat Gretas aspberger. Det handlar fortfarande inte om utvecklingsstörning.
Hon har mer än bara Asperger och ja, Asperger är en störning som ger nedsatt funktion ditt sär.

https://www.spsm.se/funktionsnedsattningar/utvecklingsstorning/
2019-12-30, 22:42
  #24950
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Fortfarande samma störda elever som inte mäktar med vanlig skola.

https://www.kristianstad.se/sv/barn-och-utbildning/grundskola/resursskola/
Du länkar till en resursskola i Kristianstad som inte är en särskola för att visa vad?

I övrigt, Greta gick nionde klass på Kringlaskolan i Södertälje som är en "vanlig" skola. Du kan ju läsa på lite vad den erbjuder

https://www.kringlaskolan.se/
2019-12-30, 22:42
  #24951
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Hon har mer än bara Asperger och ja, Asperger är en störning som ger nedsatt funktion ditt sär.

https://www.spsm.se/funktionsnedsattningar/utvecklingsstorning/

Vad är det du inte förstår?

"Utvecklingsstörning innebär en nedsatt intellektuell förmåga och en samtidig nedsatt adaptiv förmåga."

Greta har ingen utvecklingsstörning. Hon har en funktionsnedsättning.
2019-12-30, 22:50
  #24952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Det där låter som en egensnickrad definition. Annars använder man sig av följande definition:

- Särskola: Lägre kunskapskrav än normalt. För elever som inte klarar den normala läroplanens kunskapskrav. Här går ofta personer med Downs syndrom eller svåra hjärnskador.

- Resursskola: Samma kunskapskrav som i den normala läroplanen, men själva undervisningen bedrivs på ett annat sätt än i den vanliga skolan. Här hittar man ofta elever med autism och normal eller hög intelligens. Typ Greta.

Greta har gått några år i en resursskola. Men hon har aldrig gått i en särklass/särskola.

Se även:




( Döva mm går i en sk Specialskola: https://sv.wikipedia.org/wiki/Specialskola )


Greta fick sina avgångsbetyg från Kringlaskolan i Södertälje. Södertälje kommun listar upp alla särskolor här:

https://www.sodertalje.se/skola-och-forskola/grundsarskola/

Och där är inte Kringlaskolan med. Däremot Fornbackaskolan, Stålhamraskolan, Rosenborgskolan och Wasaskolan.

Enligt en intervju med Greta så är Kringlaskolan (där hon fick sina avgångsbetyg) inte ens en resursskola utan en vanlig skola:

Det är den där definitionen som är hemsnickrad. Gick Greta med vanliga grundskoleelever? Om inte så var hon separerad från den vanliga grundskolan, det vill säga hon gick i en särskola. För övrigt så är det här en språkfråga som du får dryfta i språkforumet.
2019-12-30, 22:55
  #24953
Medlem
Kämpendahls avatar
Eftersom vissa vägrar förstå eller acceptera att Greta inte gått i särskolan eller i övrigt verkar ha svårt att skilja på olika typer av skolor och läroplaner så får vi reda ut det. Greta har alltså gått i nionde klass på Kringlaskolan i Södertälje som är en helt vanlig skola.
"I september, när strejken fortfarande var färsk, bytte Greta Thunberg skola. Från en skola för barn med speciella behov, till en ”vanlig” skola. Vid sidan av den förändring som följt av hennes engagemang i klimatfrågan, har den nya skolan betytt mycket för henne."
Som bekant fick Greta väldigt bra betyg. Nu tror klimatförnekarna och konspirationsteoretikerna att betygen är satta på andra grunder än att hon nått målen, men presentera gärna ett enda hållbart belägg för det. Greta var nöjd med sina betyg.
"– Jag har verkligen kämpat för att få de här betygen. Om jag inte hade skolstrejkat och rest iväg så mycket så hade jag kunnat få A i alla ämnen. Men det var det värt."
Och Greta hade nog bättre betyg än de flesta i den här tråden hade när de slutade nian.

Bild: A
Biologi: A
Engelska: A
Fysik: A
Geografi: A
Hem- och konsumentkunskap: B
Historia: A
Idrott och hälsa: B
Kemi: A
Matematik: A
Moderna språk, franska: A
Musik: A
Religionskunskap: A
Samhällskunskap: A
Slöjd: A
Svenska: B
Teknik: A


https://www.dn.se/nyheter/greta-thunberg-om-jag-inte-skolstrejkat-hade-jag-kunnat-fa-a-i-alla-amnen/
https://www.kringlaskolan.se/
2019-12-30, 22:56
  #24954
Medlem
Tintin.i.Kongos avatar
Hej Snullerux,

Jag hängde inte riktigt med i hur det gick med följebåtarna på Gretas resa till konferensen i Spanien. Skulle du vilja sammanfatta vad du kom fram till? Kunde du konstatera att ett eller flera fartyg skuggade Greta?
2019-12-30, 23:06
  #24955
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluehairdontcare
Bara att googla aspberger syndrom, du behöver inte ens klicka på någon länk.

"Aspergers syndrom är en funktionsnedsättning som liknar autism. Den som har Aspergers syndrom har svårigheter vid socialt samspel och funktionsnedsättningen innebär begränsade beteenden, aktiviteter och intressen."

Enligt mig är det lika med att vara svagbegåvad.
Jag säger ju att de kan vara smarta på det som snöar in sig på.
Men påstå inte att dom på något sätt står över gemene man.

Aspis.

Du kan få kalla det för bara en funktionsnedsättning, men funkar man dåligt socialt osv så är det att vara svagbegåvad. Oavsett hur bra du är på schack.
Det finns ju många vanliga människor som har svårt med det sociala spelet, Anser du att de också är "svagbegåvade"?
2019-12-30, 23:23
  #24956
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gary-loomis
Kan du korrigera, samt är du medveten om när man använder kommatecken?

Citat:
Ursprungligen postat av Gary-loomis
Kom igen nu, korrigera mig.
Jag bad dig bara skriva om meningen på korrekt och begriplig svenska så att det går att förstå vad du vill ha svar på när du citerade mitt inlägg om Kringlaskolan i Södertälje som Greta gick i under nionde klass. "real skillnad"? Du kanske menar reell skillnad? Det spelar ingen roll. Har du några synpunkter på att Greta gick i vanlig skolklass i en vanlig skola i nian?
2019-12-31, 01:11
  #24957
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snullerux
Det är den där definitionen som är hemsnickrad.

Nej. Det där är den officiella definitionen.

Citat:
Vad är en resursskola?
Resursskola är en term som kommunerna använder för de särskilda skolor som tar emot barn som av olika anledningar inte klarar av att studera i den ordinarie grundskolan. Resursskolan följer samma läroplan som den ordinarie grundskolan, men tar större hänsyn till att alla barn är olika, har olika intressen och därför lär sig på olika sätt i olika takt.

Det som skiljer resursskolan från ordinarie grundskolor är till exempel att klasserna är mindre, pedagogiken är bättre anpassad efter individen och att personalen ofta har erfarenhet av barn med olika funktionsnedsättningar.
Citat:
Observera att resursskolan inte har något med grundsärskolan eller specialskolan att göra, som har sina egna läroplaner.
(källa)

Den centrala skillnaden är att i en resursskola följer man den vanliga läroplanen men i en särskola följer man en annan (mycket enklare) läroplan. Så det är inte fråga om semantik utan det är fråga om helt olika läroplaner.


Greta gick några år i en resursskola. Däremot Kringlaskolan, där hon gick sista året och där hon fick sina avgångsbetyg, verkar inte ens vara en resursskola.

En särskola har dock Greta aldrig gått i.
2019-12-31, 01:14
  #24958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tintin.i.Kongo
Hej Snullerux,

Jag hängde inte riktigt med i hur det gick med följebåtarna på Gretas resa till konferensen i Spanien. Skulle du vilja sammanfatta vad du kom fram till? Kunde du konstatera att ett eller flera fartyg skuggade Greta?

Ett spanskt krigsfartyg med beteckningen F104 låg förtöjd ca. 5 kilometer från La Vagabonde. Det fartyget avgick ett par dygn efteråt med full fart och sammanstrålade sedan med katamaranen en bit utanför USA:s territorialvatten. Det jag kunde se i realtid var att krigsfartyget drastiskt minskade hastigheten för att matcha katamaranens hastighet. Båtarna befann sig sedan i närheten av varandra under ett dygn för att sedan stänga av sina transpondrar (se bild).

https://postimg.cc/w7d1S2n0

Det som är konstigt i den här historien, baserar jag på ett reportage i spansk TV. Krigsfartyget F104 hade befunnit sig ute till havs sedan den 11:e april 2019. När uppdraget närmade sig slutet så skulle besättningen skyndsamt bege sig till Spanien. Besättningen berättade hur skönt det skulle bli att komma hem och träffa familjen.

När fartyget Méndez Núñez äntligen anlände till marinbasen Norfolk, då blev det plötsligt extremt bråttom att fylla på bränsle och förnödenheter. Fregatten Méndez Núñez fick plötsligt förtur så att de kunde åka flera dagar tidigare än beräknat. Fartyget höll 25 knop i två dygn tills att de hann ikapp katamaranen, för att sedan hålla 8-10 knop i 10 dygn. Sista dagen ute till havs efter att de hade passerat Azorerna, så höll fartyget åter runt 25 knop ända tills att de närmade sig spanskt territorialvatten.

Efter att den spanska fregatten Méndez Núñez F104 började närma sig Spanien, så hade jag redan observerat ett misstänkt fartyg med namnet French Warship. Fartyget började plötsligt att röra sig mycket snabbare och mötte upp La Vagabonde en bit utanför Portugals territorialvatten (se bild). Innan dess fick jag en glimt av ett annat krigsfartyg som avvek norrut. Tyvärr så hann jag inte identifiera fartyget innan den försvann, men är ganska säker på att den var holländsk.

https://postimg.cc/K3NrK8WH
2019-12-31, 01:39
  #24959
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nej. Det där är den officiella definitionen.



(källa)

Den centrala skillnaden är att i en resursskola följer man den vanliga läroplanen men i en särskola följer man en annan (mycket enklare) läroplan. Så det är inte fråga om semantik utan det är fråga om helt olika läroplaner.


Greta gick några år i en resursskola. Däremot Kringlaskolan, där hon gick sista året och där hon fick sina avgångsbetyg, verkar inte ens vara en resursskola.

En särskola har dock Greta aldrig gått i.

Den officiella versionen hittar du i en ordbok. Kolla vad "SÄR" betyder innan du yttrar dig.

Det står till och med på Kringlaskolans Facebook att den är till för barn i behov av särskilt stöd.

Med andra ord har Greta fått särundervisning. Hon har alltså gått i en särskola.
2019-12-31, 01:52
  #24960
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snullerux
Den officiella versionen hittar du i en ordbok. Kolla vad "SÄR" betyder innan du yttrar dig.

Det står till och med på Kringlaskolans Facebook att den är till för barn i behov av särskilt stöd.

Med andra ord har Greta fått särundervisning. Hon har alltså gått i en särskola.

Här listar Södertälje kommun upp kommunens alla grundsärskolor:
https://www.sodertalje.se/skola-och-forskola/grundsarskola/

Du kan även söka här på grundsärskolor i Södertälje:
https://utbildningsguiden.skolverket.se/hitta-och-jamfor-skolor/hitta-och-jamfor-grundskolor?skolform=grs&omrade=0181

Kringlaskolan är inte med bland träffarna som du ser. Däremot om du söker vanliga grundskolor i Södertälje får du upp Kringlaskolan bland sökträffarna.

Tydligare än så här kan det nog inte bli.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in