Citat:
Ursprungligen postat av
Trumpetflugan
DikT har gjort några relevanta påpekanden här.
Det är dock anmärkningsvärt att Nixter här erkänner att hans/hennes sida saknar stöd i den publicerade vetenskapen och istället satsar korten på konspirationsteorier som förklaring till det saknade vetenskapliga stödet.
Ni har inte ens basala kunskaper kring de olika energislagen.
1. Vi utgår från ett globalt perspektiv.
2. Sol och Vind tillverkas med lika mycket fossila bränslen som de sedan "snurrar ihop". Räknar du på
återvinning av paneler och vindkraftverk är fossila energibehovet troligen
större än de levererar under sin livscykel.
3. Enbart genom kraftiga subventioner kan vind och sol överhuvudtaget marknadsföras och säljas.
4. Vind och Sol kräver backupenergi som kan täcka behoven när vind inte blåser eller solen inte lyser.
5. Backupenergi är normalt gas (rysk) eller kol (polsk el tysk). Ja i Sverige har vi vatten och det är bra, den nyttjas idag nästan fullt ut ca 15% av vårt eget energibehov kan balanseras på detta sätt.
6. Då elnäten inte är byggda för att klara de spikar vind och sol genererar måste kärnkraft stryka på foten då detta är en konstant energikälla som ej kan slås av. Kärnkraft minimerar därför möjlighet att stötvis leverera in stora mängder energi. Man slår därmed av kärnkraft och tillför en energikälla som kan slås av och på: fossilt.
7. Den förnybara modellen blir i många länder därför att minska kärnkraft till förmån för kombination Vind/Sol+Gas/Kol
8. De stora vinnarna på Vind/Sol är fossila energibolag som
Total (Frankrike) och
Gazprom (Ryssland) samt
RWE (Tyskland) mfl.
Det är också dessa bolag som lobbar för sol och vind.
9. De stora förlorarna är konsumenten då denne betalar för både den gamla och den nya energikällan. I EU och UK fryser 10.000tals äldre ihjäl på vintrarna då de ej har råd med de mångdubblade priserna på energi som förnybart + fossilt skapar.
https://notrickszone.com/2016/03/29/europe-lets-its-citizens-to-freeze-to-death-40000-dead-in-winter-2014-as-energy-poverty-explodes/
I takt med att kärnkraften läggs ned krävs motsvarande energitillskott från förnybart+fossila källor.
Northstream 2 (som enligt ert resonemang inte ens behövs...) vart nyss sanktionerad av USA, Tyskland har på 4år ökat sin gasimport med 300%
Ni som sitter och tror att Ni är goda miljötalibaner, Ni gör precis tvärtemot vad Ni säger. Världens behov av fossil energi
ökar med Det förnybara subventionerade nollsummespel vind och sol. Endast de som bygger och river dessa tjänar pengar, fullständigt hål i huvudet. Släpp dessa förhistoriska tekniker till förmån för ex modern gen 2. kärnkraft. Inte heller optimalt men bättre.