Citat:
Ursprungligen postat av
Ett-forumtroll
Ditt medvetande njöt inte men dina instinkter gjorde det.
du verkar utgå ifrån att människor endast är djur som styrs utav enbart instinkt, detta stämmer inte.
vi är högintelligenta varelser som till viss del styrs utav instinkt men mycket utav logiskt tänkande där man väger både nackdelar och fördelar för att utefter det ta beslut.
annars hade inte västvärlden sett ut som den gör idag, med civilicerade människor som kan följa lagar och regler.
män ifrån exempelvis mellanöstern eller andra länder där kultur och religion står över lagar och regler och kvinnosynen är värre, är mer benägna att våldta då samhället visar acceptans för deras dåliga impulskontroll, genom att inte sätta stigma via lagar där man visar på att det är fel att våldta.
våldtäktsmän är endast män med låg impulskontroll och dålig kvinnosyn, vilket beror på dels kultur men också uppväxt , bland mycket annat.