Citat:
Ursprungligen postat av
Bleppe_Bf
Adam Schiff driver åtalet mot Trump.
Han är Mr. Riksrätt.
https://www.sydsvenskan.se/2019-11-16/sa-blev-adam-schiff-mr-riksratt
https://www.latimes.com/politics/story/2019-11-26/adam-schiff-trump-impeachment-role
Om den enda bevisningen är att Adam Schiff säger att Trump kör med utpressningsmetoder som vilken maffiaboss som helst så kommer caset ogiltigförklaras samma sekund det lämnas över till kongressen.
Rent tekniskt, om detta hade varit fallet - om, och endast om, Joe Biden hade vunnit demokraternas primärval och Trump hade ringt ett sådant samtal så hade det faktiskt varit ett lagbrott. Det ignorerar DNC fullständigt.
Joe Biden var inte demokraternas utnämnda presidentkandidat 21 April 2019.
F.ö hur kan det inte sticka i ögonen på DNC att Hunter Biden får 100.000 dollar i månaden från ett energiföretag han aldrig besökt som redan innan han kom in i bilden utreds för skattefusk och penningtvätt?
https://www.reuters.com/article/us-hunter-biden-ukraine/what-hunter-biden-did-on-the-board-of-ukrainian-energy-company-burisma-idUSKBN1WX1P7
På vilket sätt är Schiff inblandad aktivt nu när det nått så här långt?
Orsaken till trumpen begår brott är irrelevant för trumpens brott, då det inte är en ursäkt att begå brotten.
Citat:
Ursprungligen postat av
E.Merckx
Senator Ted Cruz sager i intervju med Maria Bartiromo att demokraternas articles of impeachment helt saknar nagra bevis for att Presidenten skulle ha varit involverad i nagra kriminella aktiviteter:
Cruz on Fox News SLAMS Dems’ Impeachment Sham & Obama Admins’ Legacy of DOJ & FBI Abusing Its Power
https://www.youtube.com/watch?v=3nlsp_S1PwM
Senate minority leader Chuck Schumer sa pa presskonferens igar att man behover mer detaljer:
Watch live: Schumer details needs for Senate impeachment trial
https://www.youtube.com/watch?v=b0W1KACPPrE
Var ar DildoHunter?

En scam som 8 hearings o Bengazi och inget att uppvisa?
ÄR det detta du menar då?
Menar så vi har lite referenser på hur när man hittar brott och INTE.
Citat:
Ursprungligen postat av
ArgusOne
Haha, vad är det för svammel om fascism? Blev republikanerna plötsligt fascister eller har de varit det ett längre tag?
Att Pelosi håller inne med impeachment just nu istället för att skicka den vidare betyder bara att de inte ens själva tror på skiten.
Det ebtyder det Pelosi sagt, att man säkerställer att impeachemnt processen i senaten går rätt till efter regler, förordningar, lagar och konstitutionen.
Detta är mycket simpelt och förstå, vilket gör hindrandet bara mer tydligt och varför.
Man är rädd!
Speciellt när även en del kristna slänger trumpen under bussen.
Men frågan är ska det gå snabbt eller inte, för nu har du ändrat dig par ggr till sen senast:
Vilket ben ska du stå på, frö du verkar inte veta ens vilket av de två du ska säga av snabbt eller långsamt.
Så vilket är det, ska impeachment gå snabbt eller inte?
Och ska det gå rätt till enligt regler, förordningar, lagar och konstitutionen enligt dig, eller är det fascism du nu komemr hävda igen?
Och att bara regler, förordningar, lagar och konstitutionen gäller Demokrater?
Nu lagom efter nyår, så bör Pelosi varje dag ha en presskonferens om varför Senaten inte säkerställer att allt går rätt till i denna impeachment, och vad syftet ska vara.
För trumpen är ju oskyldig säger man, så vad är man rädd för?
VAD ÄR MAN RÄDD FÖR?