Citat:
Ursprungligen postat av
Scrip7
Nej de har ingen skyldighet till det. När det gäller riksrätt så är det bara upp till senaten att göra bedömningen när den väl har blivit fastställd i andra instanser. När det gällde Clintons riksrätt så försökte Demokraterna att få det ogiltigförklarat med en omröstning så fort den kom fram till senaten. Men eftersom man inte hade en majoritet där så gick den inte igenom.
Det är ingen som har påstått att Trump är ensam makthavare. Men bara för att ni påstår det så innebär det inte att kongressen ska få bestämma över senaten. Det är inte så det fungerar.
Dock är det talande hur rädda man är att man kommer till impeachment, så talande.
Dock är detta bra, för inget man någonsin sen kommer säga om Demokrater kommer någonsin bry om.
För ska vi ta de reglerna som är nu, så är det bara fascism och anarki i tankarna.
Vilket är du undrar jag, som är så rädd för impeachment ska gå till efter regler, förordningar
Och detta sätter 8 hearings om Bengazi i hur illa ställt det är hos BananRepublikanerna.
Det är ett USA i spillror efter BananRepublikanerna förstår för landet, allt för blidka ryssen.
Som ingen heller förstår varför, men förrädare är enda som kommer i tankarna.
Och ni kommer aldrig ur detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Scrip7
Du menar att följa de regler som de själva får lov att sätta och som Pelosi och kongressen inte har något alls att säga till om hur det sköts?
Om Republikanerna vill så kan de så fort det kommer till senaten rösta om att få "åtalet" ogiltigförklarat så att det blir nerlagt och ingenting händer. Det krävs bara en enkel majoritet för det.
Det stora problemet med Pelosis beteende är att hon försöker påverka en instans som hon inte får lov att påverka. Det är ett värre beteende än vad man har anklagat Trump för.
Inget ändrar sig med ditt inlägg, faktum kvarstår man håller på säkra impeachment med de regler, förordningar, lagar och konstitutionen.
Vad är man så rädd för att det ska undvikas att gå rätt till?
För dessas ord hör vi ofta nu, varför ska det inte gå rätt till enligt dessa i impeachment?
Såklart man vill lägga ned "åtalet", då det komerm visa att trumpen är kriminell och brutit mot konstitutionen.
Såklart man vill få bort detta, det vill ju alla fascister pga deras olika regelböcker.
Från den 13:E Januari bör Pelosi ha en presskonferens varje dag, och berättar att BanabRepublikanerna inte vill det ska gå till enligt de uppsatta reglerna.
Och vi alla vet trumpen är skyldig, pga erkännande via POTUS talesmän och Pelosi synade bluffen att det var ett perfekt samtal.
Även sen hur det inte kommer rösta igenom impeachment förslaget i Senaten, men vad är man så rädd för att gå igenom processen?
För enda man hör är hur man ska undvika den, det är såå talande.