Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Ett problems för Trumps redan låga trovärdighet är ju den där trofaste italienske advokaten som far runt som en duracellkanin och som ingen riktigt vet vad han gör eller inte gör. Det om något har skaat USA;s anseende rejält. Att Trump häcklas och skrattas åt av världsledarna må var en sak. Värre är ju att USA som statsbildning ju får ta stöten med en rejäl storstädning efter att Trump är kastad på historieens sophög. Men oavsett om Trump sitter kvar till 2020 eller inte så har nog Europas länder vaknat upp och insett att man får se om sitt eget hus och säkerhet medan tid är.
Och skall vi vara helt ärliga så skulle ju USA gynnas på flera sätt av att Trump försvann ur politiken. Ekonomin har ju trots allt gått bra i över tio år med en allt lägre arbetslöshet och en jämförelse mellan Obama och Trump visar ju att Obama faktiskt vinner fler grenar än Trump i hur USA utvecklats under resp presidentskap.
Men Trump står ju inte inför åtal för att han är en ovanligt svag och oerfaren president, inte olagligt det minsta, utan för att han är en ovanlig korrupt president som dessutom äventyrar USA:s säkerhet som nation, och det är mer än tillräckligt för att inleda den process mot honom som nu pågår.
USA:s behov en en stark och internationellt respekterad ledare har väl aldrig varit mer akut än nu.
Det stora problemet startade när man sade att Rudy är eran goto man.
Varför inbillar dom sig att inte Rudy ska få ta den stora smällen här, och att trumpens brott kommer vara samma som Rudy´s(nästan, för han har ju gjort lite fortarbete också, för det skulle ALDRIG trumpen göra).
Jag gillar hur detta kommer bli en tvåstegsraket med impeachment och där Rudy följer upp och berättar hans brott med SDNY.
Men först kommer de vara glada vöer att förslaget inte röstas igenom, de kommer agera som det var en total överraskning fast än vi vetat om detta i decennier och upprepa detta fakta.
Men Impeachment har aldrig handlat om att avsätta trumpen, även om det vore en stor BONUS för folket i USA.
Som är i den trubbiga änden av trumpens pinne, synd bara ~hälften inte fattar det och komemr få det sämre.
Och vi ska ALDRIG glömma av att trumpen kan stoppa farsen direkt enligt han själv.
Och sker inte detta, så är det bara en lögn till i den långa raden av lögner.
För han sade det var ett perfekt samtal, trumpen gömde det på en säkerhetsserver(udda drag på ett perfekt samtal).
Men ett perfekt samtal som kans toppa allt detta, och trumpen ändå går vidare.
Varför då ropa häxjakt om impeachment?
Det saknar all logik som existerar, och finns bara skyldig kvar om inget samtal visas upp i sin helhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lost.Villain
Ingen vet. Det är lite politiskt självmord Dems sysslar med nu, men samtidigt har de inte så mycket val. De vet att de kommer att förlora i senaten oavsett, så nu handlar det mest om damage control.
Varför är du då inte glad?
Älskar när folk skapar paradoxer de aldrig kan förstå, så förklara nu varför du inte är glad över detta.
För detta vore ju den bästa presenten någonsin, och du agerar trumpen.
WHY?
Citat:
Ursprungligen postat av
Finisterre
klyban, har du förstått frågan som du fått? Förstår du varför du inte kan svara?
Trump har inte erkänt någonting. Inga talesmän har erkänt någonting. Ljugmedia har lurat dig, fult gjort av dem, men jag berättar sanningen för dig.
Tänk också på att orsaken till att du känner till Turley är att han är professor i juridik. Tänk på sannolikheten att det du kallar gulligt och skitroligt är något du har misförstått . Det är omöjligt för dig att säga vad som är gulligt med Turleys argument eller argumentera emot det.
Talesmän för POTUS har erkänt quid pro quo, det är allt vi behöver veta där.
Oj, är Turley professor i juridik, sicken överraskning när dom sade det också.
Du har alla scope du.
Fakta är fakta, och du rör inte vid den.
Och det är därför ni BananRepublikaner ser impeachment processen fortskrida.
Älskar också att man inte står bakom Turley heller.
Och bevisa att det är high crimes att fortsätta med en impeachment, så var han en ovanligt korkad professor.
För verkade som han missat en del, att detta är en del av checks and balances som, framers satte upp.
Och sen var Turley med senast med Bill, och ropa han high crimes då när han fortskred impeachment?
Så en hycklare då, som du.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fittahora
Trump gick till val med löftet om att rensa Washington DC (och därmed hela USA) på korruption, vilket är precis vad han gör. Trump raserar decennier av korruption. Tiotusentals kommer att fängslas och landsförrädare kommer att avrättas. 2020-2024 kommer bli episkt!
Det är orsaken. Ren och skär panik.
Lyssna på detta tal från Trump's presdentkampanj:
https://www.youtube.com/watch?v=G2qIXXafxCQ
Ja, det måste därför trumpen skickar sin personliga advokat i lönndom att sköta affärerna med att leta upp val-ammunition i Ukraina, för personlig vinnings skull.
Är det den utrensningen du pratar om att göra mer korruption, du glömde av att tänka efter märker vi.
Och Impeachment är just detta,
checks and balanses på korruption och med denna impeachemt, så vad är problemet?
Undrar då du säger emot dig själv, vet du ens själv?
Ja, 4år till hoppas jag på, så lågkonjunkturen kommer där den hör hemma.
Då kommer vi få se ett huvud rulla snabbt, så ja, det hoppas jag på.
JA, sen har vi aldrig sett en inkompetens som nu.
Och vi ser hur lite som kommer ut i faktiska förslag för nått idag.