Risken finns att de inte kan faställa dödsorsaken och på det viset kan gärningsmannen hävda att styckningen skett efter att Wilma dött på ett sätt som inte är brottsligt. Det i sin tur skulle leda till att personen bara blir dömd för brott mot griftefriden. På sin höjd vållande.
Tror det är en olycklig formulering av journalisten. Ingenstans i länkarna hittar jag artade skulle hittat blod i anhållens bostad.
Ev blodspår i pappans hus misstänker jag kommer från kläder och verktyg.
Har sagt det tidigare men säger det igen. Mord och styckning har skett i MGM 1 lägenhet.
Det här styrker vad jag påstått innan. MGM1 mördade Wilma, men nödvändigtvis behöver han inte veta var hon blivit dumpad någonstans. De övriga i klanen kan ha tagit hand om denna delen för att hålla honom ovetandes. Således kan han inte berätta var hon finns.. .
Uddevallaärendet i helgen
2019-12-06
Två personer är anhållna misstänkta för brott med anknytning till mordet på en flicka i Uddevalla. När åklagaren har fattat beslut om att begära dem häktade alternativt frige dem kommer detta meddelas via ett pressmeddelande. Senast kl 12 på söndag måste åklagaren fatta beslut.