Citat:
Ursprungligen postat av
MenVadVetJag
Ja, absolut! Jag håller med till fullo!
Det enda jag påpekat var att skåpbilen inte rörde sig naturligt mellan "punkt A till punkt B".
Samt att det car den enda bilen jag över huvudet taget såg under 30 minuter, kan till och med dra mig mot 40 minuter.
Därför ansåg jag det värt att kolla, och värt att delge.
Vissa verkar dock ha för långt till fysisk sandlåda att leka i, och passar på att visa fjädrarna, leka tuffe och tycka sig berättigade att tramsa i en tråd om en troligt mördad 17åring.
Vilket inte bara är osmakligt, utan jävligt pinsamt.
Du kan kalla mig OY,
Vissa är rätt opersonligt, och att använda en sannolikt avliden person som slagträ för att suga upp sympatier, finns det ord för sådant?
Här är vad jag postade som en kommentar till allt tjafs om en obetydlig blå bil som du har lanserat i tråden, citat;
Citat:
Skulle jag också gjort om jag i min blå skåpbil med Bogseraktiebolaget stämplat i vindrutan svängde av stora vägen för att pissa.
Likaså hade jag gjort det samma om jag letade efter svamp och bär, hade för avsikt att idka sex i naturen eller sitta ostört och fika eller helt enkelt svängt av på fel ställe.
Du har sett en blå bil och endast den under en tid av cirka 30-40 minuter.
Din upplevelse och känsla är att den inte borde vara där alls, åtminstone körde den inte mellan A och B på ett naturligt sätt. Frågan är då, förföljde du bilen, såg du var föraren påbörjade och därefter avslutade bilturen?
Du tyckte att det var konstigt att den vände när du möjligen stod i vägen, vad var konstigt?
Ja, jag raljerade, helt öppen med det, riktigt syrlig ironi i syfte att få dig att förstå att det kan ha funnits tusen olika orsaker till att den blå bilen var där, att ingen annan bil var där, att den tänkte köra där du stod ivägen, att föraren vände.
Jag har full förståelse för att du ville kolla upp bilen, det kan trots allt ha handlat om tjuvar, vilket vi också i efterhand har fått en viss indikation på att det kan ha varit.
Men att ens nämna bilen här utan att ange plats och tidpunkt är helt oförståeligt, vad är läsvärdet, vad tillför det att du har sett något som du själv tycker är udda, när du inte sätter in bilen i en relevant kontext(det vi vet om fallet, tider platser osv.)
Helt rätt att kontakta polisen om man ser något skumt tycker jag, men de enda blåa bilar som hitintills är relevanta är polisens fordon, din bil är det hitintills inte, anledningen är att trådens läsare i princip inte vet mer om bilen än att den vände för att du troligtvis stod ivägen.
Dramaqueen?
EDIT; Och fundera på vad svamlet om det oklara firmanamnet har lett till.