Citat:
Ursprungligen postat av
fenrika
Du är för nyfiken på hur det går för det andra BO.Är du inblandat i detta på något sätt? GM,medhjälpare?
Användaren är knappast ensam i tråden om att vilja veta huruvida detta blir ett dubbelmord eller inte.
Är jag också inblandad nu?
Kom igen nu, lite högre kvalitet än så kan du väl ändå leverera?
Skytten och övriga inblandade följer med stor sannolikhet tråden men dom har knappast flashback som viktigaste informationskälla när det kommer till om den andra personen är död eller inte.
I ett random överfall på annan ort där allt gått åt skogen så kanske GM går in och frågar hur det går för BO. Här är skjutvapen och troligtvis en sprängning involverade och dom skjutna verkar ha funnits i periferin av ett kriminellt nätverk.
Status på BO får GM högst troligt löpande via andra kanaler än att behöva gå in här och fråga. Det begriper du va?
Ska du ägna dig åt sådant detektiv arbete så får du vänta på att folk börjar skriva ut teorier om varför och vilka som kan ligga bakom.