Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Det kan lika väl vara så att LW:s trosvänner skäms ögonen av sig när de får läsa FUP. ALLA vet inte vilken sorts "pastor" hon var.
Men hon jobbade ju inte som pastor längre?
Hon jobbade med ungdomar.
Jag tror att L*ena levde som många andra singlar i hennes ålder.
Hon var inte gift längre, och när förhållandet med SD började kantas av ofredanden, hårda nypor, hot och misshandel, misstänker jag att L*ena ville försöka ta sig ur förhållandet, men misslyckades.
Han ville inte släppa taget, och hennes försök att få till ett förhållande med andra män sågs inte med blida ögon av SD. Det kanske var hennes sätt att försöka lämna något destruktivt, genom att försöka hitta en annan relation som var sundare och ömsesidig.
Jag får en känsla att L*ena varit ganska öppen om sina egna tillkortakommanden, sina relationer med män.
Det tycker jag att man kan läsa ut av vad t ex Sh.Holmes och även Blessedfruit berättar, (samt några till av hennes vänner). Jag tror inte att allt varit lätt och okomplicerat för L*ena, och jag tycker inte att de målar upp en putsad fasad av henne.
I mina ögon kan inte L*enas tillkortakommanden på något sätt förklara varför en person kan ta ett så fruktansvärt beslut att döda henne. De kan inte heller förstås.
Det skulle faktiskt inte ens kunna berättigas om hon så hade varit prostituerad. Eller hur?
Men det var hon inte.
Det är ju inte klokt hur man kan tänka på att L*enas vänner kanske kommer att skämmas när en människa har valt att på ett brutalt sätt mördat henne som att hon var rester från en middag. Låta henne ligga där och ruttna alldeles nära sina barn som nyligen sov i lugn och ro förväntansfull inför födelsedagen.