Citat:
Ursprungligen postat av
rex144
Peter Plax..?!
Hans föräldrar måste varit dumma i huvudet, hur kan man ge sådant förnamn?
räcker det inte med det kuriosa efternamnet Plax? och till detta Peter, två PP, dessutom ett till kort namn, irriterande är det
Vilket onödigt mord, killen måste varit avundsjuk på honom, kanske ville han bryta kontakten? Skaffat andra kompisar? kanske en tjej?
eller så ville nån av de att de skulle bli runk-kompisar och den andre blev kränkt av erbjudandet eller kränkt att den andre avböjde
Sedan kan man fråga sig varför lärarna inte reagerade, killen måste uppvisat konstigt betende
Peter är död. Visa lite respekt.
JL har genomgått sinnesundersökning och har en allvarlig psykisk störning, det finns inget direkt motiv till mordet förutom att JL ville döda någon och det råkade bli Peter.
Lärare ser och vet inte allt, speciellt inte vad som försiggår inuti någons huvud. Om någon skulle reagerat bör det ju varit hans vårdnadshavare men samtidigt kan han ju varit helt ”normal” också. När JL ringde till SOS var han ju ganska lugn om jag minns rätt, så han behöver inte alls ha upplevts som konstig av andra.