Citat:
Ursprungligen postat av
FruCarlsberg
Er det kjellervindu kun på
noen sider av huset? Her (bilde i artikkelen) + på motsatt side av huset (der ev kjøkkenet er)?
https://www.vg.no/nyheter/i/GGK4yl/forsvinningssaken-i-loerenskog-politiet-staar-igjen-med-20-biler
Nu när jag har börjat titta på bilder på egendomen igen, tänker jag att det kan vara dolda källare där - och då menar jag inte källaren som vi nu vet finns i huset - den finns utan tvekan.
Jag har försökt ta reda på vad området längs Langvannet användes till i gamla dagar.
Förutom att vara ett stuge-/hytteområde, har det också funnits en del industri, t.ex. ishus/islager (slutet av 1800-talet).
Du och Gassa har diskuterat om det var möjligt att se en byggnad intill Hagens hus i 1984.
Jag har sett på historiska bilder 1881.no, och har sett att det fanns för länge sen, en ganska stor byggnad vid Hagens hus, i området du och Gassa har diskuterat.
Bilderna är ganska oskarpa, så det är svårt att se hur byggnaden ser ut, eller om det finns fler samanhengande bygg. För mig ser det ut som byggnaden eller byggnaderna, sträcker sig från den angränsande egendomen och till där Hagens hus är nu, och ner mot vattnet.
Så tillbaka till om det finns dolda källare på egendomen, och vad dessa gamla byggnader på användes till ...
Kan det ha funnits ett ishus/-lager där tidigare, och finns dessa källare fortfarande?
Jag har försökt hitta information hur dessa ishusen byggdes. Det enda jag hittade var att husen var isolerade och att isen var täckt med träflis.
Hur som helst - husen måste ha byggts på ett speciellt sätt - kanske extra stora källare?
Någon som vet något om detta?
Du FruCarlsberg är ju bra på att hitta information.