2019-10-08, 11:22
  #181
Medlem
Miys avatar
Hoppas Morgan jagar den som sköt till världens ände!
Citera
2019-10-08, 11:26
  #182
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doraemon-FTW
Naturligtvis beklagligt, men inte oväntat. Hittills har inga väktare eller vaktbolag behövt stå till svars för alla fall av oprovocerat våld mot medborgare. Att de varit kvinnor, minderåriga eller gravida har inte inneburit att man hållit inne med våldet.

"Karma is a bitch."

Du är klok, såklart ska väktare och polisen blir skjutna som ett straff för hur de beter sig och för att försöka hålla ordningen. Dina vänner ska istället belönas för allt det positiva som de bidrar med till samhället.. skjuter en mamma som håller i ett barn på gatan är väl en bra nyhet för en sån som dig.
Citera
2019-10-08, 11:44
  #183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chilly_c_cane
Ja, och inte ett ord om det hela på TV4-nyheterna nu 09:30
Det var tydligen viktigare att berätta om att några bärplockare hade fått för lite betalt.

Tv4 är fan inte bättre än SVT, skulle säga att aftonblaskan är mer ärlig än tv4 många ggr.

OnT: Verkar så klart vara planerat om det skett i en källare, med skjutvapen och GM varit maskerade och burit handskar, förutsatt att maskerade betyder nåt mer än uppdragen och tillknäppt huva.
Kanske polisen skulle finnas på plats konstant i Rinkeby istället?
Citera
2019-10-08, 11:44
  #184
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doraemon-FTW
Naturligtvis beklagligt, men inte oväntat. Hittills har inga väktare eller vaktbolag behövt stå till svars för alla fall av oprovocerat våld mot medborgare. Att de varit kvinnor, minderåriga eller gravida har inte inneburit att man hållit inne med våldet.

"Karma is a bitch."
Jo, dom har "stått till svars", det har utretts men avfärdats som rena tramsanmälningar.
Citera
2019-10-08, 12:03
  #185
Medlem
keithawexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsallalie
sob.nu
Är du säker på det. Deras primära område är väl väsby med omnejd om jag inte misstar mig 🤷‍♂️
Citera
2019-10-08, 12:11
  #186
Medlem
FinskSvartskalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsallalie
För att hundar kostar, vet du hur bevakningsbranschen ser ut idag? Man dumpar priser, kommuner och företag etc. tar lägsta anbud, fler oseriösa bolag åker på jobb där inget annat bolag med bättre förutsättningar finns.

Därefter blir utförandet med.

"Gärningsmännen ska ha varit maskerade och burit handskar."

Jag har varit med om att påträffa folk i källare vid mer exotiska omständigheter, aldrig har de varit maskerade eller haft handskar.

Jag misstänker att de vänta på väktarna, mest troligt var GM inte vänligt inställda till deras närvaro.

Det spekuleras i om att det är ett mindre bolag ifrån Västerås som har detta, vad jag vet sedan tidigare är väl att det bolaget kanske inte fungerar 100% bra, som jag skrev i början - priset avgör.

Haha, ok, nu vart det ett missförstånd.
Jag menade: varför gör inte POLISEN en riktig jävla storstädning i äckliga Rinkeby? INTE väktarna. Väktarna har ju för fan inte ens pickadoller.

Hur svårt kan det vara? Man skulle kunna bygga tillfälliga barrikader med checkpoints och vid varje checkpoint ska det stå poliser med en knarkjycke.
Och varenda byggnad innanför barrikaderna ska luktas igenom av hundarna. Bit för bit i varenda jävla förort plus Slöddertälje.

Jag fick reda på vad Rinkeby är för ställe typ 1993, och inte fan har det blivit bättre där sedan dess. Polisens skrap på toppen av isberget har inte löst problemet.
Citera
2019-10-08, 12:20
  #187
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Viking1234567
Sluta trolla, Väktaren är vid liv.
Skadeläget ska vara stabilt.

Hur vet du det?

Att bli skjuten i benet leder oftast till att benpiporna splittras och sliter sönder artärer. Det finns väldigt få områden i ett ben som går att skjuta i utan att personen avlider.

Så ursäkta om jag är skeptisk till ditt inlägg. Hosta upp en källa istället.
Citera
2019-10-08, 12:28
  #188
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stadskanten
Hur vet du det?

Att bli skjuten i benet leder oftast till att benpiporna splittras och sliter sönder artärer. Det finns väldigt få områden i ett ben som går att skjuta i utan att personen avlider.

Så ursäkta om jag är skeptisk till ditt inlägg. Hosta upp en källa istället.
Se mitt inlägg från 10:53 idag.
Polisen säger att de ska hålla förhör med den skadade väktaren idag, det skulle vara svårt om han var död. Han är inte död.
Citera
2019-10-08, 12:34
  #189
Medlem
LeifMohammeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SnilleFix
Varför sköt dom han?
Ett gäng kolskallar satt troligtvis och rökte på det ena och det andra innan dom skulle spela in en ny usel rap video och blev påkomna.
Citera
2019-10-08, 12:37
  #190
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av YP4XQ
I normala Sverige bland svenskar hade det räckt med en mamma som patrullerade där och inget hade hänt.

Men jag tycker som du, vi skiftar fokus till facket och kommunen angående detta istället, det är ju där felet ligger!

Ja, vi var några få, mest mammor som gick nattvandring, eftersom ungdomarna busade. Det räckte.
Nu med invandrarkultur, beväpning och stridslystnad är det rimligen NOA, nationella operativa avdelningen, som behövs.

Vanliga poliser blir ju skräckslagna när dom möter ungdomar med (leksaks)pistoler.
Citera
2019-10-08, 12:41
  #191
Medlem
SVT har uppdaterat sin artikel och väktaren verkar fortfarande leva.
Citat:
Enligt uppgifter till Aftonbladet och DN ska den skadade personen vara väktare, och under tisdagsförmiddagen bekräftade polisen att det är en väktare som skjutits under ett arbetspass i Rinkeby tillsammans med en kollega.

– Hans skador är inte livshotande, vi ska försöka hålla förhör med honom under dagen. Den andra kollegan är chockad, säger Lars Byström, vid Stockholmspolisen.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/misstankt-mordforsok-i-rinkeby

Svårt att hålla förhör med en död person.
Citera
2019-10-08, 12:47
  #192
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Se mitt inlägg från 10:53 idag.
Polisen säger att de ska hålla förhör med den skadade väktaren idag, det skulle vara svårt om han var död. Han är inte död.

Jag orkade inte skriva något när jag läste tråden igår, men undrade lite över att många började anta att personen var död bara för att någon påstod det utan att ha en källa. Ett tidigare inlägg hävdade att polisen rapporterade om att personen inte hade livshotande skador:

https://www.flashback.org/sp68937946

Edit: Jag letade upp källan på polisens hemsida:

https://polisen.se/aktuellt/handelser/2019/oktober/7/07-oktober-2129-morddrap-forsok-stockholm/
__________________
Senast redigerad av Europe 2019-10-08 kl. 12:50. Anledning: Edit
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in