Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
M har samma samarbete i bagaget. Och verkligen samma nyliberala bagage som C.
Sedan var det nog aldrig sant att S var tvungna att lägga sig platt för C, eftersom man ju hade samma hållhake på C som C på S: Att hålla SD borta från allt inflytande. S kunde och kan syna den nyliberala bluffen.
Vi pratar nu alltså om de S-väljare som vill se en minskad invandring och inte gillar nyliberalism och hur S KAN agera, inte nödvändigtvis kommer agera.
Men om jag var SD skulle jag inte ge M en millimeter i fråga om arbetskraftsinvandring eller nyliberal politik - eftersom det kommer användas av S. Och ge f-n i att försöka utmåla S som de "riktiga rasisterna och antisemiterna" under andra världskriget eller acceptera sosse-hat i de egna leden.
Åtta miljarder till FN's klimatfond samtidigt som kommunerna går på sina knän, pensionärerna inte har pengar för att äta normalt i slutet av månaden och föräldrar är oroliga för att sända barnen till skolan.
Här är en bra blänkare som verkligen pekar ut vad som gör att S blöder till SD's förmån:
https://www.expressen.se/ledare/susanna-birgersson/har-ar-migrationsministern-som-vagar-vara-vanster/
Citat:
Motiven för den strama migrationspolitik som danska S driver kommer från vänster. Det är anmärkningsvärt att inget svenskt vänsterparti har valt att företräda de människor som påverkas negativt av invandring
Citat:
Från vänster kommer också motiven för den strama invandringspolitik han var med om att förankra i partiet redan förra våren. Hans huvudargument är att invandringens verkliga kostnader bärs av de medborgare som redan har det sämst ställt: Tillskott av okvalificerad arbetskraft gör arbetsmarknaden ännu besvärligare för dem med lägst utbildning. Den otrygghet och kriminalitet som kan kopplas till invandringen drabbar framför allt dem som bor i fattiga och segregerade områden. Och när trycket på välfärden ökar är det de anställda inom vård, skola och socialtjänst som får slita hårdare, ofta till låg lön.
Invandringen ökar ojämlikheten, menar Tesfaye, inte bara genom en växande etnisk underklass, utan också i bemärkelsen att det är de minst privilegierade danskarna som mest märker av de negativa konsekvenserna.
Den Svenska arbetarrörelsen har svikt sina knegare. Och S kommer inte att klara av en trovärdig U-sväng utan att hela partistyrelsen med alla sina aktiivister (HBT, Feminister, Kristna, etc.) städas ut och ersätts av folk med Arbetslinjen i ryggraden.
En feministisk utrikespolitik som finansierar terroristorganisationen Hamas som mördar homosexuella
* (dödsstraff) och som slickar röven på kvinnoförtryckarstaten Iran, det är nog ganska så långt ifrån värderingarna hos en traditionell arbetarrörelse.
Toaletter för ett tredje kön, HBT certifiering, genus-humbug, PRIDE, fittmössor, menskonst, osv. är inte prioriterat av en vanlig knegare som oroar sig över barnens skolgång, frugans säkerhet till och från arbetet, operationsköer, framtida pensioner, bomber som sprängs och skjutningar på gatorna.
S kommer att fortsätta på den redan utslagna vägen. Enbart ordbajs om tuffare tag, kursen ligger stadigt fast då S idag är ett bidragsparti styrt av aktivister.
* Den feministiska utrikespolitikens mästarinna Wallström har säkert inte nämnt att ca. 2,000 Palestinska homoseuella har erhållit asyl i Israel?