Citat:
Ursprungligen postat av
NorthernAngel
I förundersökningen framkom att polisen var där för ett annat larm. Kom det fram under rättegången att någon ringt polisen om Eric? Var det inte i själva verket allmänhet som försökte säga till polisen att Eric hade Downs? Sprang han ens "runt på stan", var han inte inne på sin gård?
Polisen var där för att Eric skrämt upp halva kvarteret med att gå och vifta med något som liknande ett vapen, i det läget hade dom ingen som helst möjlighet att kunna utgå från att det var Eric, som ju pappan anmälde försvunnen.
Den enda som försökt säga något till polisen var arabkillen( som själv inte såg om vapnet var äkta eller inte först) och det var EFTER att det börjat skjutas.
"Och var på sin egen gård".....för är man på sin egen innergård så får man hota folk med vapen, speciellt om man har downs syndrom.....och då får ingen, någonsin, någonstans ens försvara sig enligt dig
Vart kommer den fixa ide ifrån hos er foliehattar, att det är någon slags naturlag att den som har downs syndrom aldrig kan skada någon, ALDRIG, inte på något sätt....inte ens om någon ger hono ett riktigt vapen, med skarpa kulor och ber honom att gå fram mot polisen och trycka utav