Citat:
Ursprungligen postat av
VeryTPL
Jag har inte haft någon riktig vän på cirka 5 år.
Jag har hoppat av min utbildning (men inte meddelat någon släkting om detta då jag skäms över avhoppet).
Jag blev för någon vecka sedan dumpad av tjejen jag dejtat i några månader. En tjej jag tyvärr blivit oerhört kär i. Aja, det var väl dags att få erfara en hjärtesorg för en gångs skull.
Jag har alltid varit lite smått blyg, men har under de senaste åren utvecklat någon slags social fobi. Jag har alltid en ångest inför nästan varje dag där jag inte har möjlighet att isolera mig i min lägenhet. Bara vetskapen av att jag var tvungen att åka in till plugget för att gå på en föreläsning gjorde mig ängslig och skakig. Detta delvis då jag visste att jag skulle få sitta själv, som den ensamma kille jag har blivit.
Jag har egentligen känt mig rätt deppig i flera år nu, men det är först den senaste månaden som jag verkligen börjat uppleva det som snart icke-hanterbart. Självmord är ingen jag övervägt, främst för att jag är alldeles för rädd för döden, men tyvärr har jag börjat ifrågasätta mina anledningar att leva. Min potentiell som jag besatt som tonåring är bortblåst. Jag har världens sämsta självförtroende, vilket jag gör allt för att försöka dölja i verkligheten.
Jag har bara dejtat en tjej, för ca 10 år sedan, i ngn månad. Jag ville inte dejta mer eftersom att jag då var förvissad om att jag skulle bli dumpad. Visserligen kände vi inte varandra sååå mkt men om hon verkligen lärt känna mig så tror jag att hon hade dumpat. Jag skulle nog aldrig kunnat ta en sådan smäll. Bättre att dumpa än att bli dumpad. Jag vet, jag är en korkskalle och idiot och jag är den främste anhängaren av den åsikten. Sedan dess har det varit totalt öken på dejting-fronten. 10 år(!).
Jag har under de senaste åren lyckats med att hoppa av inte mindre än tre st. utbildningar. Det har varit för segt att gå dit och jag är inte speciellt duktig på att komma in i sociala sammanhangen där. Sociala sammanhang är obehagliga. Jag är helt enkelt för tråkig, menlös, tafatt, osocial och "o-hipp" samt bristfällig i social kompetens. Haft tillfälliga anställningar och kunnat hålla mig flytande.
Dessutom är jag en kratta på att koncentrera mig. Man skall inför flera personer hålla föredrag, vilket är det värsta jag vet, alltså en till anledning till avhopp. Jag blir överväldigad av alla uppgifter man skall göra och får följaktligen panik, sedan blir jag totalt handlingsförlamad, inaktiv och apatisk, sedan ger jag upp, vänder på dygnet, tröst-äter, hamnar i horisontalläge, blir småfet. Jag har alltså en hel del studieskulder men ingen bra utbildning. FINEMANG. På detta lägger sig en tjock, blöt filt av spiraler och loopar av ältande, grubbel, dagdrömmeri.