Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Jag blir inte klok på det hela. Jag har under hela min uppväxt alltid haft bra män omkring mig. Sedan har jag själv dejtat några tveksamma snubbar men det har ju varit eget val uppenbarligen. Jag väljer fel män, så är det med den saken.
Men, när jag läser om prostitutionsmarknaden i andra länder, när jag läser här på flashback och när jag vet vilken helt jävla sjuk porr som existerar, så får jag svårt att hålla kvar denna tanke om att män är bra. Jag börjar tänka saker som "tänk om min pappa skulle gjort si eller så" och liknande saker. Fast att jag känner mig övertygad att mina bröder, min pappa och mina vänners sambos inte skulle gå till prostituerade till exempel, så får jag upp tvivel när jag läser vad en del skriver här.
Att män har en sexualitet, ett sexbehov, sexuella fantasier etc, gör dem inte till dåliga människor. Snarare är det fel på män som inte har det. Det är uppenbart hur demoniserad mäns sexualitet är i samhället och hur djupt denna demonisering satt sig i människors ryggmärg. Även jag kommer på mig själv ibland med detta. Vi jobbar stenhårt med att trycka ner mannens sexualitet i Sverige och västvärlden.
Faktum är att ALLA heterosexuella män med normal testosteronhalt ständigt tittar på kvinnors kroppar och känner sexuella känslor. När de går på stan tittar de på rumpor och urringningar och fantiserar om de snygga kvinnor de ser. Alla som säger något annat ljuger. Alla fick de enorma lustar och stimulerande känslor i sig första gången de som 11-13 åring fick se en bild eller video på en naken kvinna. Detta får dock dagens 11-13 åriga killar veta är fel. Jag fick veta att det var fel när jag var 13.
Vi kan säga så här: Jag hade aldrig övervägt sexköp om jag fått de tjejer (eller en tjej) jag ville ha när jag var 15-25. Kom inte ens på tanken förrän jag var kanske 27. Inte omöjligt att dina manliga familjemedlemmar hade agerat likadant om de var i samma sits, men de har väl aldrig behövt ens överväga det.
Citat:
Samtidigt så verkar många män bry sig så mycket om kvinnor och ha en naturlig instinkt att ta hand om kvinnan. De sätter henne framför sig själv många gånger.
Ja, män har en naturlig instinkt att skydda kvinnor, OCH män har också en naturlig instinkt att knulla kvinnor.
Citat:
Jag får inte ihop detta, för om mannen har en beskyddarinstinkt mot kvinnan, och tycker om henne, så går det inte ihop med sexköp, då sexköp uppenbart är någonting en man gör trots vetskapen om att han KANSKE utnyttjar en utsatt kvinnas position. Han kan helt enkelt inte bry sig om henne, eller om kvinnor som grupp för den delen heller.
Bryr sig kvinnor generellt om män som grupp? Någonstans verkar det som att kvinnor förväntar sig massor av saker från män, men sen blir arga när män förväntar sig saker från kvinnor tillbaka. Egentligen kan väl män bara bestämma sig för att vägra beskydda kvinnor mot världens alla faror, på samma sätt som kvinnor kan bestämma sig för att vägra män sex? Om man ska vara krass.
Som sagt, ingen sexköpare vill att kvinnan han köper sex av ska fara illa.
Sen är det så här: Kvinnor som grupp har avvisat mig hela livet, både som sexpartner och på andra sätt. Kvinnor accepterar inte mig som jag är som person och har aldrig gjort och det gör att jag har svårt att sympatisera med gruppen kvinnor, det kan jag erkänna. De har aldrig brytt sig om min smärta så varför ska jag bry mig om deras, typ. Och jag förstår att det är känslomässigt baserat och inte bara rationellt, men så är det.
Prostituerade kvinnor känner jag dock den djupaste respekt och tacksamhet för.
Citat:
Ser jag det ur det perspektivet så förfaller mannen närmast vara kvinnans fiende. Hans egen sexlust går före allting annat, och han har inga problem med att utnyttja någon annan för att få den tillfredsställd. Det är ju som att kvinnan blir hans fiende, eller mannen blir kvinnans fiende.
Ja, man kan ju se det ur den feministiska synvinkeln att varje fullbordat samlag/penetration är en seger för mannen och en förlust för kvinnan.