Citat:
Ursprungligen postat av
Jkpg73
Det är bara rätten som behöver rätta sig efter den principen. Allmänheten har all rätt i världen att betrakta en person som skyldig och agera därefter, till och med efter en friande dom. Lagen hindrar ingen från att tänka själv och bilda sig en egen uppfattning.
Karin Lilja är med stor sannolikhet skyldig till att ha anstiftat mordförsöket. Om det sedan kan bevisas i domstol återstår att se, men gräver vi vidare i hennes bakgrund och bekantskapskrets kan lösningen dyka upp.
Fast de senaste 300 sidorna har ju samma information ältats om och om igen.
Jag är på jobbet, första dagen efter längre sjukskrivning och ska inte skriva för långt nu men har några nya vinklar jag tycker man bör rota i.
Men - det är viss skillnad på vad som skrivs här, enkelspårigt eller ej och om polis med hjälp av media försöker stressa en - hypotetiskt - oskyldig person att göra bort sig. Drev har fått människor att ta livet av sig så det bör ju media försöka avhålla sig ifrån.