Citat:
Ursprungligen postat av
Reimer
Jag är också tämligen säker på att MGM är den skyldige men jag har fortfarande T*mmy Ka*im,s bedrövliga historia i minnet, det finns tillfällen då allt inte är enligt mallen för hur sådana här historier är funtade, tiden har ju inte direkt talat till åklagarens fördel och nu gäller det ju att hänga upp allt på tekniska bevis och indicier, vittnesmål har ju en tendens att erodera över tid.
Funderar på hur det fungerar detta med vittnesmål.
Nu hoppar jag in på en parentes i er diskussion.
Många förhör har gjort, tidigare har man sagt över 700.
En del har säkert lämnat sina vittnesmål tidigt i utredningen och några har varit på förhör både en och två gånger.
Allt detta ingår i förundersökningen.
Detta mål har dragit ut på tiden. I ett och ett halvt år har man arbetat.
Nu har något kommit upp som pekar på att en till person kan vara involverad.
Tiden kan förlängas ytterligare, vem vet hur lång tid?
Tänk om det tar månader, ja t o m år för utredningen att komma i hamn till ett åtal.
Det som räknas i en rättegång, är som jag förstått det , är det som presenteras i rättegången.
Så ett vittnesmål i själva rättegången är det som räknas, inte vad vittnet sa för tre år sedan i ett förhör.
Jag vet av egen erfarenhet, att jag har minnen som har förändrats. Av min egen berättelse. Och min berättelse har jag berättat för många, olika till olika personer, lite beroende på vem det är. Ibland detaljerad och ibland stolpig. Med åren har jag kunnat känna att faktiskt har minnet bleknat av händelsen. Det jag minns är mina egna ord. Och tanken har kommit att; ja så har jag berättat det, det borde vara så. Men jag minns inte själva händelsen riktigt, utan enbart min egen berättelse.
Och vittnen berättar för den ena efter den andra om sin upplevelse. Får frågor och nya tankar om händelsen som kan påverka minnesbilden.
Min fråga:
Jag förmodar att vittnen inte får ta med sig sitt eget förhör hem, utan detta förblir kvar i FU och är under sekretess?
Hur ska vittnet kunna behålla sin bild så intakt som möjligt?