Citat:
Ursprungligen postat av
Kurdtjanst
Aha och energikrav - det behövs inte? Ta bort det också. Hjärnor kan få hjärnskador, tar bort det också. Vi har ingen energi, inget blod behövs, tar bort även det. Utan ben vore vi mer elastiska, ta bort det också. Summa sumarum - vara en prick är bäst.
Nu äntligen är du på rätt spår.

Fast.. Jag tycker ju väldigt mycket om att spela fotboll, en prick skulle nog inte vara så bra på det.. Man kunde ju behålla den generella formen på människan trots alla dina förbättringar. Kanske till och med bli lite som Barbapappa. Hade jag varit Barbapappa, då hade det kanske varit logiskt att tro att gud hade skapat oss.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kurdtjanst
Jag skrev att jag uppfattade att du tycker det är katastrofalt, sluta ljug.
Ok. Ja det var kanske lite fel sagt av mig. Sluta tro så mycket då.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kurdtjanst
Jag har inte speciellt höga tankar om dig, tyvärr. Som ett maximum ser jag dig som en anencefalisk schizofreniker.
Först utgick vi från våran värld, sen var din fantasivärld, där du lekte Gud, aktuell (endast för dig, heja heja) och nu helt plötsligt kan du inte leka Gud? Förbättra lagar var enkelt för ett inlägg sen.
Här är grejen som du måste inse, lite kopplat till ditt första stycke. Vi kan utgå från två saker;
a) Gud är omnipotent och skapade världen. Därmed vet Gud vad som är bäst för vår värld. Matintaget är där för en anledning som Gud vet. Gud är omnipotent, inte du. Varför det är som det är, kan du inte säga eftersom du inte har den kunskapen. Likaså kan du inte säga "ta bort matintaget", det är din subjektiva tanke utan konsekvenstänk.
En möjlig anledning varför mat och energi finns, sett ur ett religöst perspektiv - är att testa människan. Mat är en fundmentalt i våra liv. Flertal religioner står det att Gud har förbjudit att äta vissa djur. Vi som människor kan antingen lyda eller motsätta oss. Människor kan hjälpa andra människor (och djur) i nöd genom att ge dem mat och därmed göra goda gärningar. Tacksamhet för Gud som har gett mat, inte slänga ätbar, tillåten mat. Många exempel kom jag på nu direkt, detta kan vara en av anledningarna men kanske inte, jag vet inte, jag är inte omnipotent, endast Gud är det.
b) Ingen omnipotent varelse eller makt existerar. Då ska du hålla dig med det som finns tillgänligt d.v.s. vår värld, fysikens, biologins, kemins lagar. Vi kan inte ta bort något som går emot "naturens" lag. Se till att förbättra människan inom lagens ramar, om redan jag kan hitta massvis med fel som dina "lösningar" har... ja, då är du inte på god väg.
Återigen. Du kom helt snett in i diskussionen och du fortsätter på det spåret. Diskussionen handlade om huruvida världen är perfekt och därmed är ett bevis på att den är skapad av gud.
Världen är inte perfekt som du själv medger, alltså är inte det ett bevis på att den är skapad av gud.
Vill du istället föra in argumentet "Världen funkar mestadels rätt bra, det är ett bevis på att en omnipotent och god varelse har designat den." så är du välkommen att göra det. Jag tror dock att även du själv har svårt för att riktigt argumentera för den ståndpunkten.
Och där bjuder jag på att jag också tror saker ibland.
Och rent allmänt. "Guds vägar äro outgrundliga." Väldigt konstigt det där. Troende har inga som helst problem att erkänna att dom inte har en aning om vad gud pysslar med, däremot är det ofta helt omöjligt för dom att erkänna att dom själva inte vet hur världen funkar. Eller det är kanske inte så konstigt trots allt, det är väl bara ytterligare en sak som dom lastar över på gud så att dom själva inte behöver ta ansvar... Gud, världens största snuttefilt.