Citat:
Ursprungligen postat av
Bebbanburg
Jo, det kan jag förstå då jag ofta kallas för svenne eller för rasist, då jag stoppar plankare i tunnelbanan. Men har du hör någon svart människa som som känner sig kränkt av epitetet ” neger”?
Både och faktiskt.
Jag har svårt för att sluta säga zigenare, det gör det inte mindre min egen sak eftersom jag inte omfattas av ordet lika lite som lapp.
Man kan säga att det är dem som berörs som har tolkningsföreträde. Däremot tycker jag att det inte är något särskilt kring ordet invandrare. Finner det löjligt att det ska vara exkluderande. Det är min upplevelse och inte den som lämnat sitt land för att vilja bli del av ett annat.
Kränkningarna berör känslan någon annan upplever och viss kan vi legitimera det med ignorans för att vi inte delar samma, just känsloladdning, men det betyder inte att någon särskild har rätt mer än att systematiskt vägra acceptera andras upplevelser faktiskt handlar om makten att missbruka ord som vapen mot andra.