Citat:
Ursprungligen postat av
LimousinKungenRask
Jag ser inte något problem med att man byter namn på myren! Det låter lite väl oseriöst att ha ett område som heter "Negerskallelandet", tycker du inte? Det är rentav pinsamt att det inte uppmärksammats förrän nu!
Min gissning är att människor som är emot namnbytet, bryr sig mindre om det s.k. påstådda "Svenska kulturhistoriska arvet", och mer om att få ha kvar namnet av rasistiska skäl. Det är ungefär samma typer av människor som insisterar på att man fortfarande ska kalla det för "negerboll", trots att chokladboll ger en bättre beskrivning av själva bakverket. Patetiskt!
Eller så är det så att folk skiter fullständigt i det.
Ja bryr mig inte folk säger negerboll eller bor i en negerby.
Det jag tänker på är inte att man ska utplåna varenda svart man i hela världen. och att jag hatar
exakt varenda negress och svart man jag ser..
Men visst hade jag var en pk vänsterflummare med en butchflata till sambo. Så visst då måste man ju bara uttrycka sig angående ordet neger
Visa att här är man minsann så jääävla mycket bättre än alla andra som säger negerboll..
Det finns nåt som är värre än veganer och det är antirasister!
Denna ständiga jävla jakt efter att hitta nåt kränkande och rasistiskt. GE upp för tusan.
FIfan nu blev jag alldelles lustig haha