2019-09-07, 14:03
  #1993
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Ledsen men den rätta uppgifen är att det finns TRE våningsplan ovanför lgh nr 1501.
Lgh 1801 ligger rimligtvis på 8. våningsplan. Eller hur? Och den är värderad till 11milj.

Karin har säkert fått sin del av kakan, men även om man har "rätt" till ngt t.ex. till en lgh, så är det ibland klokt att ge efter istället för att strida. Dels av ekonomiska skäl. Dels av bekvämlighets skäl. Och inte minst med tanke på barnen. För det var ju inte så att Henrik skulle ha bott på gatan ifall han inte fick bo kvar just i denna lgh..

Om nu Karin var beredd att MÖRDA för lägenheten varför inte bara låta henne bo där och flytta till en helt annan stadsdel med den nya kärleken och ungarna? Starta om fräscht utan spöken i garderoben?

En advokat om någon borde ju veta att man inte kan få "rättvisa" jämt. Särskilt när det är ungar inblandade.

Vi kanske har fått olika uppgifter beroende på att läget förändrats?

Enligt uppgifter i en mäklarannons från 2015 hade huset 7 våningsplan.
https://www.booli.se/adress/552993

Enligt Mr Koll idag finns det boenden upp till plan 7, men inget plan 8.
https://mrkoll.se/person/Henrik-Lilja-Norr-Malarstrand-62-lgh-1501/mUxauerAsqqkuerAcYfrpuhQkyqRaQcYfrkyqRaQsqqkdYQaue rA

Dock finns det nya uppgifter om en våning på 118 kvm på plan 8, en lägenhet med nr 1801 som kanske är en nyinredd vind? Så där som många bostadsrättsföreningar gjort för att kunna kapitalisera huset och få ännu bättre ekonomi. Ibland brukar dessa vindsvåningar lyxrenoveras med de absolut dyraste inredningarna som lyxkök, jacuzzi, hiss upp inne i lgh etc.
https://www.fantasticfrank.se/objekt/OBJ17365_1148493529

I vart fall verkar HOL med barnen bott in sig väl i våningen och har skilsmässan och bodelningen inletts redan 2013 har det ju flutit mycket vatten under broarna sedan KL verkligen bodde där.

HOL har nära till sin byrå och nära till Tingsrätten på Kungsholmen. Barnen minns nog knappast att de bott någon annanstans. Kanske är bostaden deras fasta punkt i en tillvaro som gungat rejält pga KL.
Att HOL i femtioårsåldern efter så många år som frånskild inleder en ny relation är fullt rimligt och honom väl unt tycker jag. En del av KLs dumheter och domar har naturligtvis även drabbat HOL och barnen i form av skvaller etc.
__________________
Senast redigerad av coli 2019-09-07 kl. 14:05.
Citera
2019-09-07, 14:05
  #1994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ehuru
Vilken är tillsatt på detta uppdrag som då borde vara reglerat i faderns testamente?
Om inte pappan har skrivit något, så görs det per automatik vid en förälders frånfälle när det finns kapital med i dödsboet och det finns minderåriga barn. Överförmyndarnämnden utser en förmyndare och den överlevande föräldern får helt enkelt acceptera att barnens ekonomi redovisas för att godkännas vidare.
Citera
2019-09-07, 14:05
  #1995
Medlem
Sleipner08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ehuru
"Hänsyn till barnens vilja" är aldrig att barnet får bestämma över sitt boende. En rättsligt beslut om vårdnad och boende utreds av myndigheter och domstolar över många månade och ibland år. Hundratals sidor med inlagor från vittnen, familj, vänner, skola, idrottsledare, läkare, psykologer, socialtjänst, BUP o.s.v. övervägs tillsammans med de samtal utredare har med barnen. Detta för att inte gå på barnet linje då hen kan ha påverkats av ene vårdnadshavaren att uttalarsin något inte är dennes egna vilja och vad som vore bäst för hen.

Hänsyn tas till barns vilja från 12-13 årsåldern talar av egen erfarenhet vid mina föräldrars skilsmässa och utdragna vårdnadstvist.
Citera
2019-09-07, 14:05
  #1996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Som tur är har barnen nu börjat bli stora och är tonåringar. Det äldsta barnet har fått stöd att flytta till eget boende och slipper därmed ifrån föräldrarnas extrema tvistande i allt som rör deras urbota dåliga relation. Barnen är trots allt barn till både HOL och KL och ska inte behöva ta del av sådana här tvister mellan vuxna.

Stackars barn. Föräldrarna har verkligen inte prioriterat barnens behov. De har satt sina egna behov att tjafsa och hämnas i första rummet. Helt otroligt att friska, välbärgade och utbildade människor beter sig på detta sätt.
Citera
2019-09-07, 14:07
  #1997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Expressen skriver att MGM förlorade en tvist så sent som i april i år, men den tvisten har inte ett skit med HOL att göra utan det är advokatfirma Magnus Eriksson AB som "lyckats" betala ut 100.000:- felaktigt som då landat på Karins privata konto.

Det här ger ju ett motiv till som måste räknas in här...

Hur lyckas advokatfirman betala ut fel till henne, då hon varit sjukskriven sen en längre tid tillbaka ?
Varför finns en f.d domares bankkonto i advokatfirmas betalningsregister, det är ju jävligt intressant.
Hade Karin Lilja någon bisyssla med eget AB som Domstolsverket inte kände till...?
Domare har inget med betalningar att göra öht, så dokumentet är ganska sensationellt....

Det här betyder att en okänd klient till advokat Magnus Eriksson AB sumpade 100.000:- cash som sen Karin vägrade betala tillbaka och verkar fortfarande inte gjort detta trots treskodomen i april med dito ränta och ärendekostnader.

Vi har alltså även möjligheten att "klienten" skickade ut en beväpnad indrivare som gick efter folkbokföringen som då klantade till det när HOL gick ut för att låsa och då kom i brottningsmatch och sköt 3 skott innan han drog ut genom porten, och eftersom Karin dök upp efter c:a 1 tim stämmer det med transportsträckan från Hägersten med kommunala medel där hon hyr i 3:e hand, nyheten spreds väldigt fort i medierna.

Treskodomen:
https://minfil.com/OeK2fc51nb/Karin_Lilja_Tredskodom_2019-04-03_T17068-18_pdf
Cred till "timeout" som publicerade denna fil i morse.
Ingen massmedia har nämnt denna tvist just eftersom den är helt irrelevant. Det är du själv som kommer dragandes med den, ackompanjerad av en synnerligen långsökt teori i ett fall där vi för en gångs skull har extremt mycket fakta på bordet redan. Som du förstår är f.d rådmän i kraft av sin juridiska kompetens mycket eftertraktade och hennes kontouppgifter lär finnas i historiken hos en drös olika advokatbyråer.
Citera
2019-09-07, 14:07
  #1998
Medlem
ehurus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sleipner08
Fel hon skulle inte ha tillgång till en krona som barnen ärver. Eventuellt arv skulle beläggas med överförmyndarspärr just på grund av risk för förskingring.
Om du öppnar ett bankkonto i ditt barn namn så kan den andre vårdnadshavaren tömma kontot denne varandes vårdnadshavare.
Citera
2019-09-07, 14:08
  #1999
Medlem
Caracallass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nodangerontheroof
Ola Salomonsson som är kvinnans försvarare har tidigare jobbat med Henrik hos advokatfirman Althin. Då hette byrån Advokatfirman Althin, Salomonsson och Liljekvist. Minst sagt synnerligen dåligt omdöme att åta sig ärendet.

All heder åt Gunnar Falk som sa nej tack.
Kanske tunnsått med ärenden för Salomonsson. Då tar man vad som bjuds.
Citera
2019-09-07, 14:09
  #2000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ehuru
Om du öppnar ett bankkonto i ditt barn namn så kan den andre vårdnadshavaren tömma kontot denne varandes vårdnadshavare.
Beror på vad som står i avtalet. Det kan krävas båda vårdnadshavarnas namnteckning. Men står det att det räcker med en, så absolut. Men det finns spärrar för sånt om man vill. Och jag misstänker att den gode Henrik har sett till att mamman inte kan ta ut en cent ur något bankkonto.
Citera
2019-09-07, 14:12
  #2001
Medlem
Jag blir faktiskt inte så förvånad. Jurister i allmänhet är psykopater. Inte av naturen utan att dom mest empatilösa människorna oftast flockas runt det här yrket. Grejen är bara det att dom har ju mer IQ än dom vanliga förortsbabbarna så dom är vanligtvis väldigt fega men framförallt sliskiga och hala. Det går liksom inte att greppa tag i dom lika lätt. Men bra att nån fick lite konsekvenser. Hon hade varit en förjävlig mamma.
Citera
2019-09-07, 14:14
  #2002
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sleipner08
Kommer med tvång avföras från bostaden. Precis såsom:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vmR6gV/efter-aftonbladets-artiklar-daniel-antligen-singel-igen

Ja, har ett avgörande nu fällts om att hon inte har rätt till bostaden så är det inga större problem att skriva bort henne. HOL behöver baraskicka in domen när den vunnit laga kraft.

Det är inte jämförbara fall där en tidigare bosatt är kvar efter avflyttning/vräkning som när personerna samtidigt varit bosatta på samma adress och bostaden är föremål för tvist om vem som har rätt till den.
Citera
2019-09-07, 14:15
  #2003
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ehuru
Om du öppnar ett bankkonto i ditt barn namn så kan den andre vårdnadshavaren tömma kontot denne varandes vårdnadshavare.
Man får inte längre ens öppna ett konto i barnets namn utan den andre vårdnadshavarens namnteckning. Nytt sedan några år tillbaka.
Citera
2019-09-07, 14:15
  #2004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Hade bostaden varit Henrik enskilda egendom hade den inte varit föremål för en tvist överhuvudtaget.
Och betala ut exet skulle Henrik ändå ha behövt göra helt utan denna tvist. Eller tvärtom. Han skulle ha kunnat låta lgh fall på henne och få betalt själv.

Men istället valde dessa två att tvista om saken - i åratals..

Ja, du har rätt. HOL flyttade väl ut en period i början av separationen. (De domen där KL fälldes för våld mot tjänsteman och något mer då hon tagit sig för att "besöka" honom där.) Sen har han nog försökt att få ordning på skilsmässan och på livet för både egen del och för barnens del. Det här har trots allt pågått sen 2014 rättsligt och då har familjen antagligen haft en föregående dysfunktionell period.

Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Nu är det ju inte flashbackanvändare som jagar den som sköt. Tack och lov. I så fall hade hela samhället havererat. Och det har det inte gjort riktigt än. Och jag tänker INTE gå in på politik nu. Blir sååå OT.

Jag vet förstås att det är polisen som jagar bovarna. Sen har vi här på Flashback en uppsjö av "brottsutredare" som har lite olika syften. Ibland är dessa syften säkert politiska i någon mening, men ofta tycker jag att det verkar som att många gör "parts-inlägg" och förtalar den ena eller andra i olika fall som får trådar här. Det var mest det sistnämnda jag reagerat emot i det här fallet. (En del talar illa om HOL och andra om KL, likt fallet i många amerikanska domstolar.)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in