Citat:
Ursprungligen postat av
kiss74
Tusentals arter har dött ut helt och hållet. Liv plågas varje dag för att systemet ska fungera. I dina ögon är detta ”fint”.
Att medvetet skapa ett så grymt system kräver en ganska grym designer.
Du tror på döden dock.. medans jag vet att döden inte existerar.. eftersom gudar inte skapar nånting som kan sluta existera.. då energi inte kan sluta existera, bara omvandlas till en annan form av energi.. vilket även händer när folk och djur dör i det fysiska, då åker deras medvetna vidare till nästa fysiska kropp och nästa liv.. och på detta viset så blir det ett evigt system baserat på död och pånyttfödelse.
Jag kollade på en ungkatt som fångat en råtta igår. Katten lekte och plågade råttan helt utan att känna någon empati för råttan. Hon slängde upp råttan i luften 100 gånger och lät den landa på asfalten.. tills råttan slutade röra sig.
Jag tycker inte det är hemskt eftersom katten är en jägare som gör vad gudarna har designat in i dens DNA kod.. och råttan får börja om ett nytt liv som råtta eller något annat.
Om du som en växtätande människa som har DNA kod som designats för att du ska äta råa grödor och odla plantor.. om du gjorde det som katten gjorde, så hade det varit extremt hemskt.. om du skulle hitta en råtta och kasta upp råttan i luften 100 gånger för att låta den mosas mot afsalten av gravitationens kraft.. jag hade nog ringt polisen på dig för att du är en djurplågare som borde veta bättre lol.
Verkligheten ser ut så för att köttätare är nånting annat än växtätare som inte ens är en del av naturens brutala värld.. men ateisten vill vara en del av naturens djurvärld och deltar därför i de värsta djurplågeriprojekten som nånsin skådats.. genom mass-djurplågeri av bodskapsdjur för att förse ateisterna med köttet av mord och djurplågeri.
Att ateister leker allätande apor som kan använda sina egna hjärnor.. det är befängt, och jag tycker det är extremt fel.. då dom deltar i djurplågeri och mord genom att äta kött, fast dom är inte ens köttätande djur, dom är växtätare enligt DNa kodeen som gudarna skrev.. och intelligens skrev dom också in i koden, men intelligens delen och föda-delen av DNA koden var nånting som ignorerades av ateisten som trodde på teorier istället för att studera verkligheten och sitt egna dna, som inte säger ett ord om allätare.