Citat:
Ursprungligen postat av
why123
Är det bara jag som inte gillar detta inlägget? Jag är glad att det blir en rättslig prövning, men det jag läser här ovan gör mig inte glad.
Det ska bli otroligt intressant att få ta del av den bevisning som finns. Den skyldige ska fällas är det SD så ska han buras in. Det har jag aldrig haft några som helst synpunkter på. Jag känner ingen i Örebro så några lojaliteter finns inte hos mig ö.h.t.
Något jag tyckte var anmärkningsvärt var att åklagaren nu satte tidpunkten till någon gång mellan den 14-15 maj mördades LW. Var det inte så tidigare att man tittade på LW:s sista online aktivitet och dessutom hade Daalans vittnesmål och något annat vittne.
För ska vi vara jävligt krassa nu så hittades hon inte på 4 dygn så det går att ändra tiden till mellan den 14-16 maj t ex... Våga inte, jag säger bara det, våga inte kalla mig SD-kramare bara för att jag framför kritik.
Eller så kan man låta blir att krångla till det som folk i allmänhet gillar att göra.
Allt pekade på SD som mördare från första början. Tänk om det är så enkelt att polisen var säker från början vem som var mördaren, men pga en hel del olyckliga omständigheter tog det sån här tid att få pusslet klart och bevisningen i hamn, inför dina ord en rättslig prövning.
Det är väl bra?
Jag har aldrig tvivlat på att de hade rätt gubbe och det känns fan så skönt att de äntligen skrider till verket.
Vi kommer få leva med foliehattar och rätthaverister som tvivlar på fakta och bevis; tjackarens enastående teori om att KSI tystade en agent tar väl kanske priset.