Jaha, då är den ene busen fast och snart ska nog den andre också kunna ringas in och
omhändertas. Denne är nog i Tyskland också nånstans.
Sedan är det allt lite anmärkningsvärt att en person som är höggradigt misstänkt för mord
ska kunna motsätta sig en utlämning och fördröja hela processen.
En sån ska bara inte ha någon talan...men andra kan förstås tycka annorlunda.
"– Sen påbörjas också ett utlämningsförfarande så att vi kan få honom så snabbt som möjligt hit upp och förhöra honom. Min erfarenhet är att det kan ta både lång och kort tid beroende på den misstänktes inställning till att utlämnas. Förnekar han och inte vill utlämnas till Sverige så krävs det ett domstolsbeslut som kan ta tid, säger Robert Loeffel."
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/polisen-utlamningen-kan-ta-tid
När det då gäller den mystiskt försvunne
Olle Forsberg så kan man läsa detta idag
(en bit ner på sidan):
"– Vi har indikationer på att de två männen befunnit sig i Malåtrakten under förmiddagen den 3 augusti. Det är samma dag som Olle Forsberg försvann.
– Därför är vår tydliga vädjan om fler vittnesuppgifter just kring denna dag, från morgonen och framåt. Det gäller allt: personer, fordon, cyklar, uppgifter man hört – allt är av intresse. Vi har bra med uppgifter från den 1 och 2 augusti. Men det saknas från den 3 augusti, alltså dagen då Olle försvann, fortsätter Johann Kristiansson.
På onsdagsförmiddagen hade polisen i Skellefteå ytterligare ett möte där man gick igenom spaningsläget kring Olle Forsbergs försvinnande.
– Det handlar om allt från att gå igenom de senaste tipsen till att bestämma vad som ska göras härnäst, säger Johann Kristiansson."
https://www.norran.se/nyheter/blaljus/polisen-vadjar-om-tips-efter-inbrott/?auth=false
Sannolikt har de här råskinnen från främmande land inte "debuterat" i mordbranschen genom
det som hände GIB. Man har nog lämnat fler offer bakom sig under sin framfart i
den fria rörlighetens Europa.
Många svenskar som i dessa turbulenta tider säkert bittert ångrar att de en gång röstade
ja till det där fördömda EU-medlemskapet med innebörden då att det var fritt fram för allsköns
kriminellt patrask att hemsöka medlemsländer med inte minst ruskigheter som grymma
rånmord.