Citat:
Ursprungligen postat av
Draken55
Demokrati skapades även utan våld, i länder som GB Sverige och en rad andra länder. Du har problem med din verklighetsuppfattning, världen är inte så ond som du önskar att den är.
Jaha da har jag last mig något nytt.
1. Demokrati skapades utan vald. Junikravallerna, hungerupproren, adalshandelserna, marsorologiheterna och pappersmassestrejken osv var bara en parantes i historien, liksom Peterloo massakerns osv.
2. Jag har problem med min verklighetsuppfattning
3. Jag önskar att varlden ar ond.
Vad det har handlar om ar ifall utreda socialen ar ratt, och dar tycker vi lyckligtvis samma sak. Som tur ar blev det inget ingrepp, utan bara en utredning och samhället fungerar alltså i stort som det ska i Ryssland. Vi har tydligen skilda åsikter om ifall utredning i sig ar ett bevis pa Rysslands status som demokrati och om man ska kunna ta barn ifrån föräldrar som pa något satt stodjer vald.