Citat:
Ursprungligen postat av
Snor-Johan
Blir inte renhet och helighet samt oskuld lite missvisade ?
Du har missförstått det hela, men härtill sagt lämnar jag mina förklaringar och som nedan följer skrivet
Jag förklarade hur det är inom den Svenska Kyrkan beträffande den VITA färgen och vad den symboliserar, för att därefter förklara skillnaden mellan den Svenska Kyrkan's symboliserande vita färg och den inom flera Asiatiska kulturer's förekommande.
Jag skildrade gällande en skillnad mellan den Svenska Kyrkan's vita färg och vad den färgen symboliserade, det vill säga, renhet och helighet samt oskuld.
Till observandum, när jag tidigare beskrev gällande inom den Svenska Kyrkan om oskuld, talar jag om, skuldlöshet och oskyldighet så som skuldfrihet och ovanlighet, här ingår dygd och ärbarhet, så som hederlighet och sedsamhet, det vill säga, god egenskap och god moral, så som heder och värdefull egenskap.
Till skillnad från detta ovan skrivna, så handlar detta om, att inom flera Asiatiska kulturer symboliserar den VITA färgen SORG/en ... och det var just exakt det som jag ville framföra i ett av mina tidigare skrivna inlägg, beträffande att, jag har valt, att lägga 5 VITA ROSOR på Lena Wesström's grifteplats av den anledningen, att den vita färgen symboliserar sorgen inom de flera Asiatiska kulturer och jag kommer att besöka Lena Wesström's viloplats på nytt igen, vilket i sin tur alltid äger rum på en Söndag och ingen annan dag.
Mvh/ @JokerMannen