Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Jag har förklarat allting du efterfrågar. Läs du igen om du behöver det. Vad jag kan förtydliga är att män tenderar att tänka mer rationellt än kvinnor, på gruppnivå. Det är bra i vissa situationer och dåligt i andra. Just gällande att styra upp samhällen som håller styr på brottslingar och andra samhällsfarliga människor är rationellt tänkande en god egenskap. Det går inte att ta hänsyn till varje människas lilla känsloliv och behov av diverse slag. Då får du vad du har idag. Du verkar gilla det, men vi tycker olika. Du får nog tugga i dig det, det verkar svårt att acceptera.
Enligt VAD? "tenderar män tänka mer rationellt än kvinnor, på gruppbnivå"?
vad betyder ens att tänka på "gruppnivå"?
Bara det hade ju varit intressant höra mer om..
Människor tänker inte på "gruppnivå" de tänker alla enkom i sin egen lilla hjärna.
Människan kan dock AGERA rationellt på en gruppnivå. Och skälet till att vi gör det stavas oftast vetenskap och ex demokrati dvs vi har tagit reda på vad som är smartast göra och vi agerar
för gruppens goda inte någon elit. Och nej, det har inte ett skit göra med nån könstillhörighet.
Och för din kunskap så finns där gott om vetenskap kring ex fördelarna med jämställdhet och
låga straff under värdiga förhållanden och nackdelarna med icke j'ämställdhet och långa och hårda
straff.
T det senare ex. så kan man även jämföra dessa två olika sätt att agera mot kriminella ex. norden mot USA och dra sina slutsatser vad som verkar funka bäst, i saker som ex: hur många som klarar hålla sig borta från ny kriminalitet efter straffets slut....GUESS! vilket system som vinner rejält härvidlag.
Så det "rationella" kring straff ligger på min den av spelplanen....inte på din.