Citat:
Ursprungligen postat av
MasterXS
Länderna i Europa har olika folk kultur och språk och har en historia långt längre än USA. EU projektet efterliknar det och har det som mål men det är fortfarande olika länder i europa med markanta skillnader. Det rättfärdigar inte heller en del amerikaners ignorans kring sin omvärld.
Och hur bra är dina geografikunskaper när man rör sig österut? Kan du placera alla länderna härifrån och till Afganistan? Snabbt, var ligger Azerbadejan eller Turkmenistan? Även om du är ett utbildat unikum så kan inte mannen på gatan i Europa dessa saker.
Så vi ska inte sätta oss på allt för höga hästar här. Men visst, amerikanen i gemen är i allmänhet sämre utbildad inom dessa områden än vi i Europa. Det beror till stor del på att det inte är viktigt för dem, de bryr sig inte. Det är så deras kultur ser ut, de bryr sig om andra saker. Tex statistiken för 1983 års Superbowl.
Är du en kulturnationalist, som anser att just din kultur är den enda civiliserade?
Medelamerikanens okunskap påverkar hur de uppfattar Rockyfallet. De ser allt genom sina färgade linser. Inget vi kan göra nåt åt, bara att gilla läget.