Citat:
Ursprungligen postat av
Rebali179
Kan hålla med dig på den punkten ang Media dessvärre.
Vet att media kan verkligen se till att det finns en utbredd fördom hos neurotypiska
att Aspies är känslokalla robotar som är labila och oberäkneliga att umgås med.
Det är bara att fråga Aftonbladet eller Expressen.
Minns det där tugget bland bekanta att det var en Asperger person som var mördare m.m.
Så man fick verkligen ryta till ordentligt och säga att det stämmer inte för fem öre
Jag kan känna igen mig väldigt mycket i det Rakii skriver ang att visa känslor.
nackdeln är att jag aldrig gråter på begravningar men på bröllop däremot.
Exakt så är det, en snedvriden nyhetsrapportering där mediafolket inte har någon ordentligt grund att stå på för sina, oftast förhastade slutsatser. De som läser morgon/kvällstidningarna, åtminstone förr om åren innan begreppet fake news blev ett vedertaget begrepp så svalde väl många rapporteringen som facit. Gjorde häromsistens för skojs skull en sökning på Asperger hos Dagens Nyheter och kom över en bra text där en läkare nyktert skriver hur det är.
Citat:
– När det spekuleras om Aspergers syndrom i samband med våldsbrott är det oftast en helt felaktig bild som förmedlas. Personer med Asperger framställs som känslolösa robotar. Det är förfärligt, säger Eva Nordin-Olson, läkare och ordförande i Autism- och Aspergerförbundet.
Våldsbrott skrämmer och fa*scinerar. I olika medier, bloggar och diskussionsforum som Flashback spekuleras friskt om skuldfrågor, motiv och – allt oftare – också om olika psykiatriska diagnoser. Nu senast är det trippelmordet i Härnösand som varit på tapeten, och frågan om huruvida gärningsmannen har exempelvis Asperger.
Någonstans i den tidiga medierapporteringen om mordet nämndes en gissning om ”empatistörning”.
– Och då kopplar människor ofta till autismspektrumtillstånd som Aspergers syndrom, säger Eva Nordin-Olson.
Sedan som du skrev angående att gråta under begravning får mig att tänka på textraden av Joakim Thåström, som jag har för mig att du håller högt:
Citat:
Å jag gråter aldrig då jag går på begravning,
men då jag ser den på teve så bölar jag som ett barn
Lustigt det där med känslor... i synnerhet för sådana som oss.