Citat:
Ursprungligen postat av
Netizen
GW:
"Jag har inga invändningar mot det eller det polisiära hantverket i sig men givet omständigheterna torde detta vara det mest utredda brottet av den här digniteten i vår polisiära historia."
Hela nomenklaturan verkar radda upp sig inför de stackars brutalt sönderslagna afghanerna. Kanske en stödgala med Malena "non parisan" Ernman kan bli räddningen. Steffe måste svettas svårt nu.
Hoppas Trump ringer varje dag.
Såg inslaget med GW i soffan förut, och det enda han i stort har rätt i, är att en majoritet av sådana här fall mynnar ut i ingenting.
Men att påstå att denna utredning är märkvärdigt stor, resursstark och skall placeras i den polisiära historien, nej det är ganska fel.
Det finns många fall av misshandel och grov misshandel som når upp i dom här utredningsåtgärderna & utredningstiden som är tagna i detta ärende, även om jag för den sakens skull håller med om att det är en stor utredning.
Men det finns inget särskilt driv i denna fup jämfört med andra ärenden på samma straffskalor.
Det är som sagt inte unikt, men man har nog varit tvungen att gå lite extra långt eftersom kombatanterna kommer ur så skilda ringhörnor.
Vanligtvis är ett generellt misshandelärende enklare att reda ut eftersom mycket på förhand redan är förväntat, tex att det är ett kompisgäng, ett kärlekspar, eller på annat vis personer som deltager/interagerar med varandra på ett mer mönsterenligt & förväntat vis.
Men slå upp valfri fup över något ärende med rån-våld, så tangerar eller överskrider en sådan utredning detta ärende.