Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Du har helt fel. Det är en oerhört liten klick Jamaicaner som vinner 100 meter herrar och damer på OS. Man kan ändå påstå att Jamaicaner springer fortare än svenskar. Det är så självklart att det förvånar mig att jag måste skriva det. Nej, förresten, den här tråden innehåller de minst svensk-talande personer jag någonsin försökt samtalat med. Ingenting förvånar.
Jag vet massor om skådespelare och TV. Du bara googlar. Alla du nämner utom Lucille hade korta karriärer, skrev inte sitt material själva, var roliga men inte särskilt kända, MTMoore-show hade en stor publik men det var för att hon var så gullig, den finns numera gratis att se på youtube eftersom ingen bryr sig. Hon slog självklart igenom i en manlig sitcom Dick van Dyke-show där hon var en kvinnlig sidekick. Osv osv. Bespara mig dina falska googlingar.
Du googlar för fulla muggar men hittar ändå inga fakta som matchar dina åsikter. Det enda du gör är att nosa rätt på topp100-listor med 95-100 % män. Märkligt att jag och inte du hittar åtskilliga topplistor med mer än 50 % kvinnor. T ex inom harpa, bästsäljande böcker, textilhantverk, keramik, hästdressyr och rytmisk gymnastik (100 % kvinnor). Det är nog ditt Google som är trasigt. Så måste det vara.
Lite fakta om roliga kvinnor i sitcoms:
The Donna Reed Show: 275 avsnitt under 1958 -1962. Lång karriär inom radio, TV och film.
The Carol Burnett Show: 279 avsnitt under 1967 - 1978. Carol Burnett har en mycket lång karriär.
The Mary Tyler Moore Show: 168 avsnitt under 1970 - 1977.
The Golden Girls (Pantertanter): 180 avsnitt under 1985 - 1992. Skapad av Susan Harris (som också skapade Benson och Lödder). Samtliga tanter i serien hade långa karriärer inom både TV och film.
Alla nämnda skådespelerskor är mycket kända. Även brittiska Patricia Routledge (som Hyacinth i Skenet bedrar). Ingen av dem hade korta karriärer. Att du inte har hört talas om dem beror säkert på att du inte var född då deras serier sändes.
De 27 bästa amerikanska TV-serier som skapats av kvinnor, t ex The Golden Girls:
https://www.indiewire.com/2017/03/best-tv-shows-created-by-women-1201791086/
På Netflix visas närvarande en fyra avsnitt lång mini-serie som heter ”When They See Us”. Ava DuVernay skapade och regisserade den ypperliga serien. 97 % av Googles användare gillade den. Det gjorde jag också. Handlingen är baserad på en verklig händelse då fem tonårsgrabbar blev oskyldigt anklagade för grov våldtäkt av en joggande kvinna i Central Park.