Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Och England!..30-35 grader, däremot verkar det inte nå Sverige
Jodå, det kommer det att göra.
Men, det kommer att börja först vid den 27 juni, och sen hålla i sig hela resten av juni månad och månadsskiftet till juli.
Detta kommer emellertid enbart att beröra Sveriges södra delar.
Det pga av att Polarfronten kommer att ligga fast rakt över Sverige vid Upplands/Stockholmsområdet, med den västgående Jetströmmen rakt över.
Ovanför kommer det att bli betydligt svalare än nedanför. Och vid strömmens ytterkanter kommer regnet att visa sig.
Skåneland och Småland däremot, kommer att ha sitt på det torra.
Luftmassorna som trycks upp genom Europa, och ger den extrema värmen, pumpas upp av ett lågtryck som parkerar sig invid Iberiska halvön (Spanien/Portugal).
Och det svalare vädret ovanför Upplandsområdet kommer att få smaka på ett större lågtryck som bildas mellan Nordkap och Island, som kommer att svepa ner nordvästliga polarfläktar in över hela nordliga Skandinavien (norr om Stockholm alltså).
Och detta på samma tid som värmen från söder börjar nå södra Sverige.
Så det blir alltså ett tvådelat väder i Sverige i slutet av månaden. Svalt/kallt i norra hälften, och varmt i södra hälften.
Det kommer att bli Riktigt varmt med start 27.
Varmast söder om Östersjön, närmast oss i norra Tyskland.
När värmen ska ta sig över Östersjön till Sverige, däremot, så kommer det ju att kylas ner något.
Inte lika mycket i de sydvästra delarna av Skåne naturligtvis - eftersom de danska Bälten och Öresund redan har nått över 15 grader, även ute på vattnet, men södra Östersjön vid Bornholm och Hanöbukten är inte alls i närheten. Så den 40-gradiga kontinentala värmen kommer att stöta på patrull över havspassagen, men det kommer att bli lätt mer än +25 grader.
---
Btw ... angående midsommarvädret.
Jag förutspådde ju redan för två veckor sedan att det skulle bli en svalare midsommarafton, eftersom ett kallt temperaturskikt från nordpolen skulle svepa in över hela Sverige på midsommarkvällen och natten.
Det visade sig stämma.
Det var, på sina ställen, så kyligt som +10 och +12 grader under natten och tidiga morgonen.
Och det kändes i vinden redan på middagstid under midsommar.